Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 28.01.2016

"Syn Szawła". Porządkowanie pamięci o Holokauście

- To co skłoniło nas do zrobienia tego filmu, to po części chęć zrehabilitowania członków Sonderkommando – mówi Geza Röhrig, odtwórca głównej roli w głośnym węgierskim filmie "Syn Szawła".
Posłuchaj
  • Geza Röhrig o filmie "Syn Szawła", związkach z Polską i tomiku wierszy o Auschwitz (Dosłownie kultura/Jedynka)
Czytaj także

Bohater grany przez Gezę Röhriga to więzień obozu w Auschwitz i członek Sonderkommando - oddziału, którego zadaniem jest palenie zwłok współtowarzyszy niedoli. - Niestety wielu członków Sonderkommando miało bardzo duże poczucie winy po wojnie, byli zawstydzeni tym, co robili w obozach i często nawet nie opowiadali o tym najbliższym. Jednocześnie większość nazistowskich strażników obozu i oficerów zeznawało, że są niewinni. I to jest ten świat na opak, w którym żyjemy. Winni czują się niewinnymi, a niewinni sądzą, że są winni. Ciężar winy spoczywa jednak na sprawcach - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Geza Röhrig od wielu lat jest związany z Polską. - Jako nastolatek mieszkałem tu dwa lata, a regularnie bywam do dziś. Czuję się u was jak w domu, mam tu wielu przyjaciół. Połowa z moich ulubionych pisarzy to właśnie Polacy: Stachura, Różewicz, Mrożek, Schultz, Miłosz... - wymienia węgierski aktor. On sam tworzy poezję. Swój pierwszy tomik napisał pod wpływem wizyty w muzeum Auschwitz-Birkenau, gdy miał 17 lat...

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Geza Röhrig (aktor)

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 17.14

pg/fbi