Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 03.11.2010

Wielki Wybuch

Wybuchowy spektakl Petera Greenawaya otwierający Centrum Nauki Kopernik oraz prezentacja kolejnej publikacji biorącej udział w konkursie na "Książkę Historyczną Roku".
Wielki Wybuch
Posłuchaj
  • O książce "Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen" opowiada prof. Tomasz Gąsowski
  • O Wielkim Wybuchu w Centrum Nauki Kopernik mówi Robert Firmhofer
Czytaj także

W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na – inspirowane Wielkim Wybuchem – widowisko otwierające Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przygotowane przez Petera Greenawaya z żoną Sakią Boddeke. Spektakl jest próbą odpowiedzi na pytania, które zadają sobie kolejne pokolenia. Skąd jesteśmy? Dlaczego powstał Wszechświat? Skąd wzięło się życie? Widowisko będzie przypominało całą ludzką wiedzę na ten temat – siedem mitów o stworzeniu świata z tradycji różnych cywilizacji i tradycji, historię kultury i sztuki oraz sylwetki uczonych, kulminacją zaś będzie uświadomienie teorii o zdarzeniu sprzed 14 mld lat, które zapoczątkowało Wszechświat. Po odliczeniu od pierwiastka copernikum o liczbie atomowej 112 do wodoru o liczbie atomowej 1 nastąpi "Wielki Wybuch", a po nim choreograficzne Święto Ludzkości z udziałem 250 tancerzy zawodowych i amatorów. – Artyści uchwycili tę cechę, którą jest dynamizm i zmienność nauki w ciągłym poszukiwaniu prawdy – mówił o spektaklu nasz gość, pan Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik .

Zaprezentowaliśmy także kolejną publikację ubiegającą się o tytuł "Książki Historycznej Roku". Jest nią książka „Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen” pod redakcją Katarzyny Madoń-Mitzner. O publikacji opowiadał prof. Tomasz Gąsowski w rozmowie z Katarzyną Hagmajer-Kwiatek.

Audycję poprowadził Piotr Kędziorek.