Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 04.11.2010

Królestwo eksperymentów

5 listopada nastąpi otwarcie Centrum Nauki "Kopernik" - interaktywnej instytucji edukacyjnej. Polskie Radio jest patronem tego wydarzenia.
Centrum Nauki KopernikCentrum Nauki Kopernikźr.www.kopernik.org.pl
Posłuchaj
  • Rozmowa z Karolem Wójcickim
  • Rozmowa z Anną Skrzypek
  • Rozmowa z Krzysztofem Konarzewskim
  • Rozmowa z Markiem Pęczkowskim
  • Wieczór Naukowy
Czytaj także

Centrum Nauki powstało 6 lat temu, ale jak twierdzi jego szef Robert Firmhofer historia instytucji rozpoczęła się wtedy, gdy zaczęło się głośno o niej mówić.

- Tą osobą, która jako pierwsza powiedziała głośno o eksploratorium jest profesor Łukasz Tuski - opowiadał na antenie Jedynki Firmhofer.

W tym samym czasie głos w sprawie zabrała także profesor Magdalena Fikus, która stwierdziła, że Warszawie potrzebne jest muzeum nauki.

Projekt budowy Centrum rozpoczął się w 2004 roku.

- Rozpoczęliśmy go z bardzo mocnym postanowieniem, że musi on mieć swoją formę. Nie projektową, nie klasyczną, nie dokumentową i harmonogramową, ale on musi od samego początku żyć życiem społecznym - mówił podczas audycji "Wieczór Naukowy" dyrektor Centrum.

Jak tłumaczył Firmhofer budowa tej placówki wynikła z potrzeby społecznej. Choć pierwsze działania Centrum nie były spektakularne, mimo to cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

- Nasza pierwsza wystawa eksperymentu przejechała w takim małym autobusiku po całym kraju 20 tys. kilometrów. Odwiedziliśmy w tym czasie ponad sto miejscowości, wsi i małych miasteczek, gdzie nigdy nie zawitała żadna wystawa - opowiadał Firmhofer.

Centrum
Centrum Nauki Kopernik

Profesor Łukasz Tuski, który także był gościem „Wieczoru Naukowego” stwierdził, że otwarcie nowej placówki Centrum jest w pewnym sensie przejściem do „realu”.

- To jest początek rewolucji w polskim nauczaniu. Teraz nauczyciel będzie mógł przyjechać do centrum z tymi dzieciakami i pokazać im inny świat, świat innej edukacji - stwierdził Turski podczas rozmowy z redaktor Dorotą Truszczak.

Profesor, który przyczynił się do powstania Centrum uważa, że tylko "inaczej " wykształceni ludzie mogą przyczynić się do postępu. Poza tym zdaniem Turskiego CNK przybliża Polskę do nowoczesnego świata. Uważa także, że dzięki kompilacji wszelkich dziedzin nauki jaką można zobaczyć w Centrum przełamywany jest mit podziału nauki.

- Kopernik rozwala kolejny mit na nauki humanistyczne i inne. Takiego podziału nie ma. Wszyscy zajmują sie badaniem jednej rzeczy - człowieka. Tylko w różnych jego wymiarach - uważa profesor Turski.

Galerie Centrum "idą na ukos" przez wszystkie nauki. Jak stwierdził profesor "łączy je jedna wielka myśl” .

Jednym z nietypowych wydarzeń jakie będą towarzyszyły otwarciu CNK będzie multimedialny spektakl w reżyserii Petera Greenwaya "Wielki wybuch".

- Spektakl opowiada o jednej z najpiękniejszych teori naukowych i jest próbą odpowiedzi na pytania: skąd jesteśmy, skąd się tutaj wzięliśmy i dlaczego cokolwiek tutaj istnieje. Opowiada o wielkim wybuchu - tłumaczył Firmhofer.

Widowisko jest pewnym rodzajem baśni, która opowiada o historii poszukiwań ludzkiego umysłu. Opowiada o poszukiwaniach odpowiedzi na odwieczne pytania, które nas nurtują.

- W tej baśni przeplatają się różne mity, różne religie, które w różny sposób odpowiadają na te pytania - recenzował widowisko dyrektor.

Jak opowiadał Firmhofer "Wielki wybuch" jest artystycznym spojrzeniem na naukę.

- Spektakl będzie miał nie tylko charakter nie tylko multimedialny. Tam jest piękna animacja, piękne filmy pokazywane na dwóch ekranach. Jest spektakularny wielki wybuch na koniec. Ale jest także taniec, układ choreograficzny i 250 wolontariuszy, którzy biorą w nim udział - opowiadał dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

W "Wieczorze Naukowym" m.in. o roli nowoczesnej popularyzacji i potrzebie poszukiwania dialogu naukowców ze społeczeństwem. Gośćmi Doroty Truszczak byli profesor Łukasz Turski – fizyk oraz Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Kopernik.

Aby wysłuchać całej rozmowy z udziałem gości, wystarczy kliknąć "Wieczór Naukowy" w boksie "Posłuchaj".

>>>Dowiedz się co ciekawego można zobaczyć w CNK- Posłuchaj rozmowy z Karolem Wójcickim

>>>Interaktywna kolekcja sztuki w CNK - Posłuchaj rozmowy z Anną Skrzypek

>>> Rola edukacyjna centrum - Posłuchaj rozmowy z profesorem Krzysztofem Konarzewskim, specjalistą w dziedzinę pedagogiki i psychologii społecznej, członekiem rady programowej CNK

>>>Interaktywny, spersonalizowany bilet wstępu do CNK - Posłuchaj rozmowy z Markiem Pęczkowskim, szef działu IT w CNK

(mb)