Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 05.01.2011

Podróż Trzech Króli wg Eliota

Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz cykl koncertowy "Muzyka dawna – Europa nowa".
Trzej Królowie, fragment witrażu z katedry Notre-Dame w Laon, Francja.Trzej Królowie, fragment witrażu z katedry Notre-Dame w Laon, Francja. źr. Wikipedia

W czwartkowym, świątecznym "Poranku Dwójki" zaprosimy Państwa do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie w czwartek odbędzie się wernisaż nowej wystawy: "Podróż Trzech Króli według Thomasa Stearnsa Eliota". Dzieła sztuki prezentowane na wystawie w Muzeum Literatury pochodzą z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Rzeźby Polskiej z siedzibą w Orońsku, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz zostały użyczone przez Marka Jaromskiego i Grzegorza Morycińskiego.

W audycji porozmawiamy również o kolejnym sezonie programu kultura.uw. Najważniejszy tegoroczny cykl koncertowy opatrzony będzie tytułem "Muzyka dawna – Europa nowa". Na początek – spotkanie z muzyką pochodzącego z XV wieku kompozytora i poety Piotra z Grudziądza. Urodzony w 1392 r., w 1418 r. zapisał się do Akademii Krakowskiej, gdzie w 1430 r. uzyskał tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Był m.in. kapelanem na dworze cesarza Fryderyka III Habsburga, proboszczem parafii Białogarda koło Lęborka, starał się o godność kanonika kapituły warmińskiej we Fromborku. Zmarł po 1452 r., a jego dzieła pozostawały niemal nieznane do 1975 r., gdy czeski muzykolog Jaromir Černy z praskiego Uniwersytetu Karola odkrył jego "podpis" w jednym z anonimowych dotychczas motetów: pierwsze litery kolejnych głosów układały się w akrostych "Petrus VVilhelmi de Grudenc".

W "Poranku" tradycyjnie będą też: "Słowo na dzień", a w nim refleksje biblijne księdza profesora Jana Sochonia, informacje kulturalne, "Dwa słowa o języku" i oczywiście "Płyta tygodnia": "Chopin, Les Brillantes" – Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Zaprasza Izabela Żukowska.