Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 22.01.2013

Bogdan Zdrojewski: Lutosławski trafi do szkół

- Witold Lutosławski był dość elitarny, nigdy nie trafił do szerokiej publiczności. Postaramy się to zmienić - mówił Minister Kultury, który w Dwójce opowiedział o szczegółach obchodów Roku Lutosławskiego.
Bogdan ZdrojewskiBogdan ZdrojewskiPR/W.Kusiński
Posłuchaj
  • Bogdan Zdrojewski o obchodach Roku Lutosławskiego
Czytaj także

W najbliższy piątek w Filharmonii Narodowej Anne-Sophie Mutter - wspaniała realizatorka pamiętnego prawykonania "Łańcucha II" w Tonhalle w Zurychu (1986) - zainauguruje obchody Roku Lutosławskiego koncertem z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego Rok ten przynosi zupełnie nowe wyznania, nieporównywalne z działaniami podejmowanymi przy Roku Chopinowskim sprzed dwóch lat.

- Twórczość Chopina nie wymagała popularyzacji; to my korzystaliśmy z jego dorobku, żeby pokazać polską kulturę. W obecnej chwili podejmujemy wysiłek, by Lutosławski znalazł się w repertuarze najważniejszych orkiestr i pojawił się w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie - mówił gość Marcina Majchrowskiego.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu.

Ważnym elementem programu roku jubileuszowego będzie dotarcie z dorobkiem kompozytora do najmłodszych słuchaczy. - Chcemy, żeby Rok Lutosławskiego znalazł odbicie w programach szkolnych. Myślę, że to będzie najtrwalszy i najcenniejszy efekt naszych starań - podkreślał Zdrojewski.

Ministerstwo Kultury na wydarzenia związane z obchodami Roku Lutosławskiego przeznaczy18 milionów złotych. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.