Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ludwika Mastalerz 13.01.2011

Szczęśliwe dni radia

Premiera dramatów Becketta, konferencja poświęcona nowemu serwisowi - "Radia Wolności" oraz koncert Krzysztofa Pendereckiego, kończący Rok Chopinowski.
Posłuchaj
  • Krzysztof Penderecki: Zanurzyłem sie w polskiej poezji
  • Antoni Libera: Sztuki Becketta są dosyć muzyczne, ruch sceniczny przypomina balet
  • Krzysztof Pszenicki mówi o róznicach między poszczególnymi radiami wolnosci, a Lechosław Gawlikowski opowiada o znaczeniu Archiwum RWE
Czytaj także

W czwartkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Krzysztofem Pendereckim o premierze utworu "Powiało na mnie morze snów ... - Pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, który zakończy obchody Roku Chopinowskiego. Koncert odbędzie się 14 stycznia o godz. 20.00 w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią: Wioletta Chodowicz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton) oraz Chór Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego. Śpiewakom towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonia Varsovia, a całość poprowadzi Valery Gergiev. Na transmisję tego wydarzenia zapraszamy do Dwójki.

Mówiliśmy także o premierze "Szczęśliwych dni/Końcówki" Samuela Becketta w Teatrze Polskim w Warszawie w reżyserii Antoniego Libery. "Końcówka" napisana w 1956 roku i "Szczęśliwe dni" z roku 1961 nie schodzą do dziś ze scen całego świata. Polskie prapremiery miały miejsce niemalże zaraz po powstaniu obu utworów – w roku 1957 w krakowskim Teatrze 38 Waldemara Krygiera i w roku 1965 w reżyserii Tadeusza Minca w łódzkim Teatrze Nowym. Oba dramaty namawiają nas do zadania sobie pytania o sens życia i miejsce człowieka w świecie. Do pracy nad utworami Becketta reżyser zaprosił gwiazdy: Olgę Sawicką, Jarosława Gajewskiego, Krzysztofa Gosztyłę i Andrzeja Seweryna. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Dorota Kołodyńska.

Na koniec zdaliśmy relację z konferencji, poprzedzającej uruchomienie przez Polskie Radio serwisu "Radia Wolności", zawierającego blisko 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa oraz z sekcji polskich BBC i RFI. O samym serwisie mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Portalu Polskiego Radio, pan Andrzej Mietkowski. Natomiast w "Wybieram Dwójkę" o różnych zadaniach poszczególnych rozgłośni mówił były dyrektor Sekcji Polskiej BBC, Krzysztof Pszenicki. O tym zaś, jak udało się ocalić archiwa rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, które nie podzieliły losu archiwów węgierskich oraz o roli tych archiwów mówił ostatni wicedyrektor RWE, Lechosław Gawlikowski.

Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.