Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ludwika Mastalerz 01.04.2011

Spotkania w teatrze

Festiwal Warszawskie Spotkania Teatralne, podsumowanie dwuletniej działalności "Dwutygodnika" oraz wiosenne tournée Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej.
Spotkania w teatrze
Posłuchaj
  • Joy Brier i David Strange opowiadają Barbarze Schabowskiej o Młodzieżowej Orkiestrze Unii Europejskiej
  • Maciej Nowak i Michał Zadara w rozmowie z Aleksandrą Łapkiewicz
  • Tomasz Cyz i Zofia Król o dwuletniej działalności pisma "Dwutygodnik"
Czytaj także

W "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację z przygotowań Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej, która przebywa w Łodzi od 21 marca, odbywając próby przed wiosennym tournée. Jest to jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr na świecie. 140 muzyków w wieku od 14 do 24 lat, reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę. Muzycy dadzą w Łodzi dwa koncerty: kameralny 27 marca i symfoniczny 1 kwietnia.

- Początki były niewiarygodnie trudne - mówiła w audycji Joy Brier, założycielka orkiestry. - W latach 70. nie było orkiestr młodzieżowych, a 9 państw ówczesnej Wspólnoty Europejskiej nie miało wspólnej polityki kulturalnej. Miałam wsparcie Claudio Abbado, który zawsze wierzył w moje pomysły i uwielbia pracować z młodzieżą.

Zapowiedzieliśmy też Warszawskie Spotkania Teatralne, które są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce organizowanym od 1965 r. Reaktywowane po ośmioletniej przerwie w 2008 roku, stały się na powrót wielkim świętem polskiej kultury i zyskały ogromne uznanie publiczności. Zostało to potwierdzone m. in. dwukrotną nominacją do nagrody WDECHY przyznawanej przez Gazetę Wyborczą oraz zeszłoroczną nagrodą WDECHA – w kategorii "Wydarzenie roku".

W tym roku specjalne miejsce zajmuje przegląd dokonań teatru w Wałbrzychu.

- Chodziło nam o to - wyjaśniał Maciej Nowak, dyrektor festiwalu i szef Instytutu Teatralnego, - aby do wałbrzyskiego teatru można było dojechać metrem, bo połączenie kolejowe jest straszliwe, jedzie się12 godzin. Teatr w Wałbrzychu jest niezwykły i wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale także w skali Europy. Jest tam poczucie teatralnej misji.

Podsumowaliśmy także dwuletnią działalność "Dwutygodnika", internetowego pisma (www.dwutygodnik.com), adresowanego do ludzi poszukujących nowych treści i komentarzy związanych z kulturą. Tworzą je autorzy o różnych doświadczeniach, rodowodach i fascynacjach. Łączy ich autorski sposób postrzegania i przetwarzania współczesnych zjawisk, wydarzeń, idei – konstytuujących istniejącą wokół rzeczywistość kulturową.

O koncepcji "Dwutygodnika", łączączącego zalety portalu internetowego z prasą papierową oraz o tym, dlaczego nie warto ulegać powszechnemu przymusowi bycia kulturalnym mówili jego redaktorzy - Tomasz Cyz i Zofia Król.

"Wybieram Dwójkę" prowadził Adam Suprynowicz.

Aby posłuchać rozmów, wystarczy kliknąć odpowiednie ikony dźwięków w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.