Logo Polskiego Radia
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 27.06.2012

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

W piątek 29 czerwca krakowski Festiwal wystartuje już po raz 22.
Fragment plakatuFragment plakatumateriały prasowe
Posłuchaj
  • Rozmowa z Januszem Makuchem o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
  • Etgar Keret: pisarzy nikt nie słucha
  • Z Krystyną Meissner o jej spektaklu "Hopla, żyjemy" rozmawia Grzegorz Chojnowski
Czytaj także

Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej jest jedynym na świecie wydarzeniem, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską: zarówno aszkenazyjską, jak też sefardyjską oraz izraelską, nie obawiając się przy tym prezentacji kierunków i prądów awangardowych, które wywodząc się z tradycji żydowskiej, czy też czerpiąc z niej, stały się motorem współczesnej kultury ogólnoświatowej.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest przede wszystkim unikatowym procesem edukacyjnym. Unikatowym, gdyż daje uczestnikom możliwość aktywnego udziału i osobistego doświadczenia kultury i tradycji żydowskiej w serii kilkunastu warsztatów, prezentującym pełnię życia żydowskiego.

Krakowski Festiwal jest wydarzeniem otwartym na wszystkich. Jest zdobyczą, wytworem i konsekwencją świadomości społeczeństwa obywatelskiego. Zazwyczaj tego typu festiwale na świecie organizowane są z myślą o członkach danej społeczności i też oni są głównymi odbiorcami wydarzeń. W przypadku Krakowa – adresatami i głównymi odbiorcami są w większości nie-Żydzi, choć także dla wielu Żydów z Polski i ze świata wydarzenia festiwalowe są jedyną możliwością poznania korzeni własnej kultury. Ponadto taka otwarta forma umożliwia spontaniczny i bezpośredni kontakt pomiędzy dwiema społecznościami i stymuluje faktyczny dialog międzykulturowy.

W czwartkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Januszem Makuchem – dyrektorem rozpoczynającego się w piątek Festiwalu.

Ponadto w audycji rozmowa z Etgarem Keretem o zbiorze opowiadań "Nagle pukanie do drzwi". Zobacz więcej.

Przedstawiliśmy również rozmowę z Krystyną Meissner na temat spektaklu w jej reżyserii "Hopla, żyjemy!" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

28 czerwca (czwartek)