PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 31.07.2020

Warta Poznań w Ekstraklasie. VAR w roli głównej, Radomiak musi poczekać kolejny rok

Warta Poznań pokonała w Grodzisku Wielkopolskim RKS Radomiak Radom 2:0 i zagra w piłkarskiej Ekstraklasie. Klub z Wielkopolski zagra na najwyższym szczeblu po... 25 latach przerwy.
  • Z Ekstraklasą pożegnały się drużyny ŁKS-u Łódź, Arki Gdynia i Korony Kielce
  • Bezpośredni awans do najwyższej klasy rozgrywkowej zapewniły sobie wcześniej Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Mielec
  • W półfinale baraży Warta wyeliminowała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza, z kolei Radomiak pokonał Miedź Legnicę

W tym roku mija 36 lat odkąd Radomiak awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej i 35 lat, kiedy grali w ówczesnej I lidze. Warta z kolei ostatni raz na najwyższym szczeblu grała 25 lat temu.

Zespół z Poznania w półfinale gry o Ekstraklasę pokonał Bruk-Bet Termalikę Nieciecza, z kolei Radomiak pewnie uporał się z Miedzią Legnica.

W pierwszych minutach atakowali podopieczni trenera Piotra Tworka, jednak Radomiak dobrze prezentował się w obronie, co pozwoliło przyjezdnym przetrwać pierwsze minuty spotkania w Grodzisku Wielkopolskim.

Resovia - Stal Rzeszów. Podkarpacka wojna o zaplecze Ekstraklasy rozstrzygnięta w karnych

Pierwszą dogodną sytuację miał przed końcem pierwszej połowy Leandro, jednak zbyt długo zbierał się do oddania strzału i został powstrzymany przez bramkarza Warty Adriana Lisa.

W drugiej połowie do ataku ruszył Radomiak. Z dystansu próbował Mateusz Michalski, ale skończyło się tylko na stałym fragmencie gry.

00:32 Kupczak.mp3 Oba gole strzelił z rzutów karnych Mateusz Kupczak (IAR)

W 63. minucie w polu karnym Radomiaka został faulowany Łukasz Spławski. Sędzia główny Bartosz Frankowski skorzystał z analizy VAR. Po chwili arbiter zdecydował się wskazać na jedenasty metr. Wynik meczu otworzył Mateusz Kupczak, który pewnym uderzeniem pokonał Cezarego Misztę.

Pod koniec meczu w polu karnym gości faulowany był Michał Jakóbowski. Sędzia Frankowski kolejny raz wskazał na rzut karny. Piłkę w siatce Radomiaka po raz drugi umieścił Kupczak. Czerwoną kartką został jeszcze ukarany protestujący na ławce trenerskiej Dariusz Banasik.

00:21 Podbrożny 1.mp3 Jerzy Podbrożny, były reprezentant Polski, tak komentuje awans poznańskiej Warty (IAR)

Jeszcze w doliczonym czasie gry drugą żółtą kartkę, w konsekwencji czerwoną otrzymał Mateusz Szczepaniak. Do końca wynik nie uległ zmianie.

Ostatecznie po 25 latach Warta Poznań ponownie zagra na najwyższym szczeblu.

Finał baraży o Ekstraklasę:

Ekstraklasa: Zając następcą Petewa w Jagiellonii. Były asystent Nawałki sprawdzi się w Białymstoku?

Warta Poznań - RKS Radomiak Radom 2:0 (0:0)

Bramki: M. Kupczak - 66, 83 (rzut karny)

Czerwona kartka: Mateusz Szczepaniak - 90+4 (Warta)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Warta: Lis - Grobelny, Kieliba, Ławniczak, Kiełb - Rybicki, Trałka, Kupczak, Janicki (57. Laskowski), Jakóbowski - Spławski (74. Szczepaniak)

Radomiak: Miszta - Jakubik (85. Sokół), Cichocki, Karwot, Abramowicz - Leandro (85. Fundambu), Kaput, Michalski, Makowski, Banasiak (70. Górski) - Nowak

00:27 Tworek.mp3 Trener Warty Piotr Tworek nie krył radości i wzruszenia (IAR)