Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 24.03.2017

Premier Beata Szydło: deklaracja Rzymska zostanie przyjęta

– Deklaracja, która zostanie podpisana przez szefów rządów na szczycie Unii Europejskiej w Rzymie, nie jest ambitna na tyle, na ile oczekiwaliśmy. Uważaliśmy, że Europę stać na więcej, ale jest to dokument możliwy do przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie w obecnej sytuacji politycznej – mówiła premier Beata Szydło przed odlotem na jubileuszowy szczyt unijny.
Premier Beata Szydło na lotnisku w Warszawie, foto: PAPRadek PietruszkaPremier Beata Szydło na lotnisku w Warszawie, foto: PAP/Radek Pietruszka

W 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich może dojść do podpisania Deklaracji Rzymskiej. Premier podkreśliła, że ma ona pokazywać dorobek Unii Europejskiej, "wszystko co przez ten czas osiągnięto w budowaniu Wspólnoty Europejskiej" i wyznaczać kierunek, w którym Unia ma podążać.

- Polska uważa, że Unię Europejską, Europę stać na bardzo ambitne cele, które powinniśmy sobie stawiać wszyscy, żeby UE się rozwijała, miała przed sobą dobrą przyszłość. Powinniśmy być odważni w podejmowanych decyzjach - podkreśliła Szydło.

Premier wskazywała również, że polskie postulaty są obecne i bezpieczne w Deklaracji Rzymskiej. Prof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego) mówił o rzeczonej deklaracji i komentował słowa Prezes Rady Ministrów.

– To dokument bardzo ogólny, mający zadowolić wszystkich i nie tworzyć swoją treścią napięć między państwami członkowskimi. Wszyscy członkowie Wspólnoty mogą powiedzieć, że ich postulaty są tam zrealizowane – powiedział gość Polskiego Radia 24. – Nie ma tam sformułowania, że będzie jeden kierunek integracji dla jednej grupy. Istnieje jednak możliwość tworzenia kręgów integracji w różnych dziedzinach i sprawach – podkreślał.   

W marcu 1957 roku w Rzymie doszło do podpisania dwóch traktatów międzynarodowych, zasadniczych dla przyszłej integracji europejskiej, które tworzyły ramy dla unii gospodarczej i unii w zakresie pokojowego użycia energii atomowej. Traktaty zostały podpisane przez RFN, Francję, Holandię, Belgię, Luksemburg i Włochy. Obecny szczyt Unii Europejskiej w Rzymie jest jubileuszowy – odbywa się w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.

Gościem Świata w Południe był również Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie. Redaktor mówił o rozmowach pokojowych w sprawie Syrii w Genewie.

Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadził Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/dds/PAP

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

 Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 12:33