Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 19.10.2017

Szczyt Unii Europejskiej. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, w środę ponownie ewakuowano. O przygotowaniach do szczytu mówili w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka oraz Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Z kolei Adam Dąbrowski - korespondent PR w Londynie mówił o negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 
Posłuchaj
  • 19.10.2017 Szczyt UE. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej
  • 19.10.2017 Brexit podczas szczytu UE. Relacja Adama Dąbrowskiego - korespondenta Polskiego Radia w Londynie
  • 12:53 Rusza szczyt UE. Zapowiedź Adriana Bąka z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia
Czytaj także

Z programów szczytu i projektu wniosków nie wynika, by był on problematyczny i kontrowersyjny, choć oczywiście podczas kolacji europejscy liderzy mogą poruszyć dowolny temat - mówiła w PR24 Beata Płomecka. Zanim jednak do niej zasiądą podczas sesji roboczej mają rozmawiać między innymi o kryzysie migracyjnym, ale już nie o przymusowym podziale uchodźców, przeciwko któremu protestują kraje naszego regionu. - Nie widzę przyszłość dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Unijni przywódcy mają skoncentrować się na wymiarze zewnętrznym migracji. Polska uważa, że porozumienie z Turcją w tej sprawie jest dobrym przykładem dla współpracy Unii z innymi krajami - czyli pieniądze i bliższe relacje w zamian za zamknięcie granicy plus skuteczna ochrona granic zewnętrznych po stronie Unii.

Niektórzy spodziewają się, że, podczas czwartkowej kolacji, premier Wielkiej Brytanii przedstawi ofertę finansową w związku z Brexitem. Londyn do tej pory nie zgadzał się na żądania Brukseli, by wpłacać składki do unijnego budżetu mimo Brexitu. - Nie mam żadnych złudzeń. Następny krok, taki poważny należy do Brytyjczyków. Jeżeli ktokolwiek w Londynie miał iluzję, że Brexit to będzie cudowna bajka i wielki sukces Wielkiej Brytanii to mylił się od samego początku. To będzie bolesny i kosztowny proces - komentował szef Rady Europejskiej. Z powodu brak postępów w sprawie rozliczeń finansowych unijni przywódcy, wbrew oczekiwaniom brytyjskich władz, nie dadzą dziś zielonego światła dla rozpoczęcia negocjacji o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią. Polska uważa natomiast, że mimo to Wspólnota powinna się zgodzić na okres przejściowy - od momentu Brexitu do czasu wejścia w życie nowej umowy. 

O Brexicie unijni przywódcy będą rozmawiać także w piątek, ale już bez brytyjskiej premier. 

Unijni przywódcy mają także rozmawiać na temat gospodarki cyfrowej, o zacieśnianiu współpracy wojskowej, o handlu międzynarodowym i oraz o sytuacji w Iranie i Korei Północnej. 

Polskie Radio 24, IAR