Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Patoła 17.08.2018

Prezydent Duda w Australii. Do Polski trafią fregaty "Adelaide"?

- To wizyta ma sens na kliku poziomach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii. Głowie państwa towarzyszy w podróży m.in. minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Jednym z celów wizyty przedstawicieli polskich władz miało być podpisanie listu intencyjnego na zakup dwóch używanych fregat rakietowych typu "Adelaide". 
Fregaty rakietowe typu AdelaideFregaty rakietowe typu AdelaideDomena publiczna
Posłuchaj
  • 17.08.18 Prezydent Duda w Australii. Do Polski trafią fregaty "Adelaide"? Komentarz dra Przemysława Biskupa (PISM)
  • 17.08.18 Prezydent Duda w Australii. Do Polski trafią fregaty "Adelaide"? Komentarz dra Karola Kostrzębskiego
Czytaj także

Tymczasem zakup australijskich jednostek miał zablokować premier Mateusz Morawiecki. "Słychać zza kulis wyprawy, że premier Morawiecki w ostatniej chwili zablokował decyzję o zakupie fregat. Możliwe, że wziął pod uwagę opór lobby polskich stoczni, także własnych ministrów. A może i chce zejść z linii strzału opozycji. Zarazem transakcja była szykowana od miesięcy. Miała być sukcesem ministra Mariusza Błaszczaka po czasach Macierewiczowskiego chaosu" - czytamy w Polska The Times.

Jak wskazywał na naszej antenie dr Przemysław Biskup, choć jednostki mogłyby zaspokoić teraźniejsze potrzeby armii, to w perspektywie ekonomicznej zakup może nie być opłacalny. - Nawet gdyby to były nowe okręty, to w przypadku zakupu gotowych jednostek jest tak, że są transferowane poważne środki finansowe zagranicę, bez korzyści dla gospodarki - wyjaśniał ekspert. - Alternatywą w tym momencie jest pewnie zakup sprzętu, który chociaż częściowo byłby wyprodukowany w Polsce - dodawał gość PR24. 

W ocenie dra Biskupa, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Australii jest niezwykle istotna z punktu mieszkającej tam Polonii. - Spotkania z australijską Polonią mają sens, to dość liczna emigracja. To m.in. ludzie, którzy emigrowali w okolicach II wojny światowej, wizyta prezydenta jest dla nich bardzo symboliczna. W Australii jest też Polonia, która znalazła się tam w związku z emigracją "solidarnościową". Musimy wykonywać pewne gesty, które będą podtrzymywały w nich polskość - zauważył ekspert ds. międzynarodowych. 

Oprócz tego, w kontekście relacji polsko-australijskich, ważnym elementem może być energetyka. - Z punktu widzenia Australijczyków (…) "marchewką" może być kwestia kontraktów w szeroko rozumianym przemyśle energetycznym. Australia jest potentatem w produkcji gazu i węgla, a nasza gospodarka jest coraz bardziej oparta o węgiel importowany - wskazywał dr Biskup, przypominając również zainteresowaniu Australijczyków w kontekście inwestycji w polskie górnictwo. 

Do sprawy sprawy zakupu okrętów ""Adelaide" odniósł się również dr Karol Kostrzębski, politolog z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Więcej w całej rozmowie. 

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/zz

---------------------------------

Data emisji: 17.08.18

Godzina emisji: 11.37