Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 11.02.2015

Fundusze europejskie: szybki Internet dzięki pieniądzom z UE

Największa konferencja z zakresu rozwoju szerokopasmowych usług teleinformatycznych – FTTH (tzw. światłowód do mieszkania, z ang. Fibre to the Home) Conference, w tym roku odbywa się w Polsce. Uczestniczy w niej wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.
Wiceszefowa MIR Iwona WendelWiceszefowa MIR Iwona WendelMateriały prasowe

W wydarzeniu, organizowanym od 2004 r. w wielu europejskich miastach (ostatnio w Sztokholmie), udział biorą przedstawiciele państw, firm telekomunikacyjnych, Komisji Europejskiej, a także samorządów. Rozmowy dotyczą najistotniejszych kwestii związanych z szybkim internetem i jego rozwojem. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 11-12 lutego, przy czym w przeddzień oficjalnego otwarcia konferencji, organizowane są spotkania i warsztaty na temat rozwoju sieci.
"Polska ma jeden z największych rynków telekomunikacyjnych"
– Polska ma jeden z największych rynków telekomunikacyjnych, z dużym potencjałem rozwoju – zaznaczyła wiceminister Wendel, otwierając odbywające się 10 lutego br. warsztaty Huawei. Pod koniec 2013 r. jego wartość wyniosła ok. 9,5 mld euro, a co istotne, wartość usług szerokopasmowych w porównaniu do 2012 roku wzrosła. Wiceszefowa resortu wskazała, jak bardzo zmieniła się Polska pod względem dostępu do Internetu. – Prawie 88% gospodarstw domowych ma do niego dostęp, a niemal połowa, do internetu o prędkości wyższej niż 30 Mb/s. Prawie 40% abonentów korzysta z usług powyżej 30 Mb/s, przy średniej unijnej na poziomie 21,2%. Na początku lat 90-tych z internetu korzystało w Polsce kilka tysięcy osób. Teraz ponad 24 milionów internautów, łączy się z siecią przynajmniej raz w tygodniu.
Rozwój sieci szerokopasmowych dzięki pieniądzom z UE
Wiceminister Iwona Wendel przedstawiła aktualny stan realizacji projektów dotyczących szybkiego internetu, współfinansowanych z funduszy mijającej perspektywy.  – Polska jest największym beneficjentem środków UE 2007-2013 na rozwój sieci szerokopasmowych. Przeznaczono na ten cel ponad 1 mld euro. Budujemy 58 tys. sieci, które swoim zasięgiem obejmą ok. 9 mln osób – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Mówiła także o nowej perspektywie i Programie Polska Cyfrowa (PO PC), którego budżet wynosi blisko 2,2 mld euro z polityki spójności. Jego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu, nowoczesnych i przyjaznych e-usług publicznych oraz rozwoju cyfrowych umiejętności społeczeństwa.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, data publikacji: 10.02.2015