Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 03.05.2015

Rozpoczyna się Europejski Kongres Samorządów

Przedstawiciele instytucji unijnych, rządu i samorządów będą uczestniczyć w Europejskim Kongresie Samorządów, który odbędzie się 4 i 5 maja w Krakowie. Jak podkreślają organizatorzy, silne regiony z prężnymi miastami mogą stać się lokomotywami rozwoju Polski.

Łukasz Ciuba z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która organizuje kongres, poinformował, że udział w nim zapowiedziało ponad tysiąc osób z całej Europy. W programie przewidziano ponad 70 wydarzeń w pięciu nurtach tematycznych dotyczących gospodarki, finansów, środowiska, społeczeństwa i innowacji.
Udział w obradach kongresu zapowiedzieli przedstawiciele rządu, marszałkowie województw i prezydenci miast. W sesji plenarnej - "Europa Regionów - nowe otwarcie" głos zabiorą m.in. Markku Markkula, prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz Gudrun Mosler-Toernstroem, przewodnicząca Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Fundusze europejskie: nowe wyzwanie

Wśród poruszanych tematów znają się m.in. szanse i wyzwania stojące przed samorządami w związku z wykorzystywaniem środków z funduszy UE na lata 2014-2020, czy problemy współczesnych miast, w tym walka z zanieczyszczeniem powietrza.
Gospodarz spotkania, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenił, że silne regiony wraz z prężnymi ośrodkami miejskimi będą pełnić istotną rolę "w podróży ku Polsce przyszłości". - Wielkie miasta, metropolie są niejako soczewką, przez którą dany region jest postrzegany na świecie. Dlatego Kraków i Małopolska to pewna nierozerwalna całość. Nie tylko w kontekście samych mieszkańców, ale także biznesu, administracji publicznej, nauki - zaznaczył Majchrowski.
Według niego harmonijna współpraca i zdrowa konkurencja to elementy niezbędne, by realizować nowe, ambitne cele postawione przez Unię Europejską. - Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 wymaga bowiem od nas i naszych partnerów kooperacji, przede wszystkim na szczeblu lokalnym, ale także w kontekście kształtowania międzynarodowego wizerunku Polski jako kraju silnego samorządowo - zaznaczył.

Samorządy stawiają na współpracę

Zdaniem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy Europejski Kongres Samorządów, stanowi doskonałą okazję do dalszego pogłębienia dotychczasowej współpracy z regionami partnerskimi oraz przedstawicielami administracji publicznej i środowiskiem biznesu. - Dziś wiemy, że to właśnie samorządy mają siłę budować największy potencjał, skutecznie rozwiązywać problemy mieszkańców i z sukcesem podejmować wyzwania przyszłości - zaznaczył.
Obrady pierwszego dnia konferencji zakończy uroczysta gala "Lider Samorządu 25-lecia", podczas której zostaną wyróżnieni najlepsi prezydenci miast na prawach powiatu, burmistrzowie i wójtowie, którzy co najmniej przez cztery kadencje pełnili swoje stanowiska, a zarządzane przez nich samorządy miały wyróżniające się wyniki ekonomiczne.

PAP, abo