Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.06.2015

PROW 2014-2020. Rolnicy otrzymają wsparcie w przystępowaniu do systemów jakości

Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych to działanie, jakie Agencja Rynku Rolnego będzie realizowała w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla rolników przystępujących do systemów jakości mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Witold Wierzbiński, zastępca dyrektora Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Dzieli się ono na dwa przedsięwzięcia, z których jedno to wsparcie przy przystępowaniu do systemów jakości.

- Głównym celem udzielania takiego wsparcia jest zwiększenie uczestnictwa rolników w unijnych i krajowych systemach jakości – wyjaśnia Witold Wierzbiński, zastępca dyrektora Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego.

Kto może otrzymać wsparcie?

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, beneficjentem wsparcia może być rolnik aktywny zawodowo, który wytwarza produkty rolne lub środki spożywcze w ramach systemów jakości.

- Rolnik, który chce skorzystać z tego rodzaju wsparcia, powinien uczestniczyć przynajmniej w jednym z dwóch rodzajów systemów jakości. Będą to systemy jakości: unijne, czyli system Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności i system Chronionych Nazw Pochodzenia, system Chronionych Oznaczeń Geograficznych, produkcja ekologiczna produktów rolnych, czyli rolnictwo ekologiczne, oraz systemy krajowe, czyli Integrowana Produkcja, Jakość Tradycja, QMP – program dotyczący mięsa wołowego, PQS – program dotyczący mięsa wieprzowego i QAFP dotyczący kulinarnego mięsa wieprzowego, wędlin czy też tuszek, elementów i mięsa z kurczaka, indyka i młodej gęsi owsianej – wymienia Witold Wierzbiński.

Refundacja kosztów przez trzy lata

Przystępowanie do uczestnictwa w systemach jakości, jak podkreśla ekspert ARR, wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów wynikających z potrzeby wprowadzenia niezbędnych zmian w gospodarstwie oraz poddaniu go kontrolom zgodnie z określonymi standardami systemu.

- Wsparcie obejmuje koszty poniesione przy przystępowaniu do systemu jakości, roczną składkę za udział w tym systemie. Są to m.in. wydatki dotyczące kontroli zgodności z wymaganiami systemu oraz koszty składek na rzecz uprawnionych grup producentów. Również koszty kontroli, po których rolnik otrzymuje certyfikat uprawniający go do produkcji w ramach systemów jakości. Jest to w systemie refundacji w okresie trzech lat od przystąpienia do systemu jakości – informuje Witold Wierzbiński.

Warunki otrzymania pomocy

Jak mówi gość radiowej Jedynki, preferencją w przyznawaniu pomocy będzie gospodarstwo rolne do pięciu hektarów, dla którego koszty stałe wynikające z udziału w systemach jakości, są najciężej dużym obciążeniem finansowym.

- Jednym z warunków, które należy spełnić, aby pomoc otrzymać, jest niekorzystanie z tego rodzaju wsparcia dla tego samego produktu rolnego lub środka spożywczego w ramach udziału w działaniu Uczestnictwo Rolników w Systemach Jakości w ramach PROW 2007-2013 – wyjaśnia Witold Wierzbiński.

Maksymalnie 2 tys. euro rocznie

Rolnicy mogą otrzymać wsparcie maksymalnie w wysokości do równowartości 2 tys. euro na gospodarstwo rocznie.

- Limit środków do wykorzystania na to działanie został określony na poziomie 18 mln euro, z czego 4,5 mln euro na zobowiązania z tego działania z PROW 2007-2013 – podaje liczby Witold Wierzbiński.

Pewne kwestie dotyczące w ramach poszczególnych systemów jakości zostaną jeszcze uszczegółowione.

- Będzie uszczegółowiony sposób przyznawania środków oraz kryteria oceny tych wniosków – dodaje na koniec gość radiowej Jedynki.

Dariusz Kwiatkowski, awi