Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 30.08.2016

PKB rośnie wolniej, gospodarka czeka na fundusze z UE. Mateusz Morawiecki: w końcówce roku odbicie w inwestycjach

Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w II kwartale br. realnie o 3,1 proc., w porównaniu z II kwartałem ub. roku - podał we wtorek GUS w tzw. wstępnym szacunku. Urząd podał też, że w stosunku do poprzedniego kwartału PKB wzrósł realnie o 0,9 proc.
Posłuchaj
  • Mateusz Morawiecki przyznał, że mamy w tej chwili do czynienia z regresem.
  • Gość Polskiego Radia 24 wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko spodziewa się, że inwestycje przyspieszą, gdy ruszą na dobre środki z nowej perspektywy unijnej
  • Ignacy Morawski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WiseEuropa) zwrócił uwagę w Polskim Radiu 24, że wzrost gospodarczy został utrzymany dzięki konsumpcji, która rośnie ze względu na wysoki wzrost płac
  • Mariusz Adamiak z PKO Banku Polskiego ocenił, że szczyt wzrostu gospodarczego, czyli tempo wzrostu, mamy coraz niżej
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wskazuje, że jest to informacja zgodna z wcześniejszym, wstępnym odczytem GUS-u. Ekspert dodaje, że rozczarowujące okazały się inwestycje, które spadły o prawie 5 procent
  • Piotr Bielski wskazuje, że pozytywnie zaskoczyły dane o eksporcie
Czytaj także

W stosunku do opublikowanego w dniu 12 sierpnia 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla II kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się - informuje GUS.

Z przedstawionych przez GUS danych dotyczących PKB niewyrównanego sezonowo popyt krajowy w II kwartale 2016 r. był wyższy o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Spożycie ogółem było wyższe niż przed rokiem o 3,5 proc., w tym wzrost spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniósł 3,3 proc, a wzrost spożycia publicznego wyniósł 4,4 proc.

Rośnie konsumpcja  

GUS zwraca uwagę w komunikacie, że w II kwartale br. wzrost popytu krajowego, w skali roku (2,4 proc.) był wolniejszy od notowanego w I kwartale 2016 r. (4,1 proc.). - Wpłynął na to spadek akumulacji oraz, zbliżony do notowanego w I kwartale br., wzrost spożycia ogółem, który wyniósł 3,5 proc. (wobec 3,4 proc. w I kwartale br.). Wzrost spożycia w sektorze gospodarstw domowych (3,3 proc.), zaznacza GUS, był nieznacznie wyższy niż w I kwartale 2016 r. (3,2 proc.).

Przemysł na się dobrze

Ponadto, informuje GUS, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w II kwartale 2016 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., była wyższa o 2,9 proc.
Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła rdr o 5,1 proc., natomiast w budownictwie była niższa odpowiednio o 9,6 proc., w handlu i naprawach wzrosła o 5,4 proc., a w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosła o 6,9 proc.
Wartość dodana brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej była wyższa o 2,9 proc. rdr, natomiast w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej łącznie w II kwartale 2016 r. wzrosła w skali roku o 2,2 proc.
Akumulacja brutto w II kwartale 2016 r. zmniejszyła się o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 4,9 proc. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 16,7 proc. wobec 18,1 proc. przed rokiem.
Z kolei PKB wyrównany sezonowo w porównaniu z poprzednim kwartałem, informuje GUS, w II kwartale 2016 r. zwiększył się realnie o 0,9 proc.

Morawiecki: w końcówce roku odbicie w inwestycjach

W końcówce roku powinno nastąpić odbicie w inwestycjach - ocenił we wtorek w Warszawie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodał, że w 2016 r. możliwy jest wzrost PKB na poziomie 3,3-3,4 proc.

GUS we wstępnym szacunku, podał we wtorek, że produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w II kwartale 2016 r. realnie o 3,1 proc., w porównaniu z II kwartałem ub. roku. Urząd podał, że w stosunku do poprzedniego kwartału PKB wzrósł realnie o 0,9 proc. GUS podał, także, że inwestycje w II kw. br. spadły o 4,9 proc. rdr.
Wicepremier w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że obecny "dołek" dotyczący spadku nakładów inwestycyjnych związany jest z przestojem między poprzednią a obecną perspektywą budżetową dla środków unijnych.

- Rzeczywiście w pierwszej połowie roku inwestycje publiczne i prywatne były niższe niż w zeszłym roku - powiedział Morawiecki.

- Uważam, że w końcówce tego roku, będzie już odbicie inwestycji. W ślad za inwestycjami publicznymi liczę, że będą rosły inwestycje prywatne. Przystępujemy do przyciągania inwestorów portfelowych, związanych z inwestycjami reindustrialnymi. To wszystko w perspektywie kilku miesięcy przełoży się na mocniejszy trend w inwestycjach - dodał.

Morawiecki ocenił, że w całym 2016 r. możliwy jest wzrost PKB o 3,3-3,4 proc.

- Dynamika PKB powinna przyspieszać. Sądzę, że w II poł. roku PKB może być mocniejsze niż w pierwszym półroczu i w całym roku wzrost PKB jest cały czas możliwy na poziomie 3,3-3,4 proc. – powiedział Morawiecki.

Morawiecki uczestniczył we wtorek w Warszawie w podpisaniu umów na dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Czekamy na fundusze z UE

Gość Polskiego Radia 24 wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko spodziewa się, że inwestycje przyspieszą, gdy ruszą na dobre środki z nowej perspektywy unijnej. Według niego, widać też pewne zahamowanie inwestycji prywatnych, co jest związane z kilkoma czynnikami - niepewnością w otoczeniu Polski, jak też pewnymi napięciami w kraju.
- Z jednej strony znamy założenia planu wicepremiera Morawieckiego, ale biznes lubi szczegóły, konkrety, a jeszcze do tego etapu nie doszliśmy, w związku z tym trudno projektować inwestycje, ryzykować, jeśli nie wiadomo, w jakim otoczeniu ta inwestycja będzie funkcjonowała - powiedział Marek Kłoczko.
Ignacy Morawski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WiseEuropa) zwrócił uwagę w Polskim Radiu 24, że wzrost gospodarczy został utrzymany dzięki konsumpcji, która rośnie ze względu na wysoki wzrost płac. Mówiąc o inwestycjach, wyraził nadzieję, że te mimo wszystko przyspieszą.

Wzrost PKB zgodny z prognozami

Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wskazuje, że jest to informacja zgodna z wcześniejszym, wstępnym odczytem GUS-u. Ekspert dodaje, że rozczarowujące okazały się inwestycje, które spadły o prawie 5 procent. Pozytywnie natomiast zaskoczyły dane o eksporcie, który wzrósł o pawie 11 procent, pomimo wcześniejszych informacji o pogarszającej się sytuacji w tym zakresie.
Ekspert spodziewa się, że w kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie zbliżony do poziomu 3 procent.

PAP/IAR, abo