Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 13.10.2016

Życie na sygnale. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ratownik medyczny pracuje w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, przemierza miasto z perspektywy karetki, jest dostępny na dyżurze w dzień i w nocy. Jak zostać kimś, kto może uratować komuś życie?
Posłuchaj
  • Życie i praca ratownika medycznego. Rozmowa z Arielem Szczotokiem (Dajesz radę/Czwórka)
Czytaj także

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. - To nie jest lekka praca, wymaga zaangażowania. Wchodzimy tam, skąd z reguły ludzie uciekają. By być dobrym ratownikiem, trzeba się nim urodzić. Trzeba być silnym, wytrwałym psychicznie. Tężyzna fizyczna też bywa ważna, bo pacjenta trzeba nierzadko podnieść, przenieść, a przeciętny ekwipunek, który wykorzystujemy waży 20 kg - opowiadał o swojej pracy Ariel Szczotok, ratownik medyczny. Opowiadał też o tym, jakie szkoły trzeba skończyć, by zostać ratownikiem medycznym i kto ma szanse w tej pracy.

Ekspert mówił także o udzielaniu pierwszej pomocy np. ofiarom wypadków przez przypadkowych świadków zdarzenia. Czy powinniśmy bać się, że bardziej "uszkodzimy" komuś zdrowie niż je naprawimy? - Nie, ratujmy zawsze. Bezwzględnie. Bezdyskusyjnie. Zawsze i za wszelką cenę – mówił Szczotok i tłumaczył od czego zacząć udzielanie pierwszej pomocy. Tłumaczył też, ile mitów krąży wokół pracy ratowników i co wspólnego z ratowaniem życia i udzielaniem pierwszej pomocy ma utwór grupy Bee Gees "Stayin' Alive".

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Ariel Szczotok (Ratownik medyczny)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz