Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 31.10.2017

Nowoczesność w Taplarach. Czytamy "Konopielkę"

W cyklu "Książka do słuchania" wysłuchaliśmy 15 fragmentów powieści Edwarda Redlińskiego w brawurowej interpretacji Jacka Braciaka.

Do podlaskiej wsi Taplary, odizolowanej od cywilizacji bagnami i mokradłami, gdzie ludzie od pokoleń egzystowali w tradycyjny sposób, przyjeżdża grupa urzędników, która wkrótce zmieni styl życia tej wiejskiej gromady na zawsze. Edward Redliński w swojej powieści uchwycił ten moment w powojennej historii wsi, w którym dawny świat, oparty na wierzeniach i tradycji odchodzi, a wkracza niezrozumiała, a przez to wywołująca lęk nowoczesność. Może nowoczesność jest wymysłem szatańskim? Grupa mieszkańców, z narratorem tej opowieści Kaziukiem Bartoszewiczem, znanym we wsi jako Kyrielejson, próbuje zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość, wypatrując jednocześnie cudu i pomocy opatrzności. Symbolem nowego we wsi jest obecność "uczycielki", która organizuje w wiejskiej szkole lekcje pisania i czytania, a także naucza, że ziemia jest okrągła. Kaziuk, początkowo niechętny "uczycielce" i wszystkiemu, co ona sobą reprezentuje, z czasem, pod wpływem fascynacji jej osobą, zaczyna inaczej postrzegać dotychczasowe życie.

Książka Redlińskiego te tematy podejmuje w zabawnym stylu, z przymrużeniem oka, co doskonale podkreśla interpretacja Jacka Braciaka.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 11.10-30.10.2017

Godzina emisji: 19.00