Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 02.11.2015

Czy budownictwo czynszowe zahamuje emigrację? Obecnie łatwiej wynająć mieszkanie w Londynie niż w Gdańsku

Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczął przyjmowanie wniosków kredytowych od TBS-ów, spółek gminnych i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą budować tanie mieszkania czynszowe. Skorzystają na tym ludzie młodzi, którzy będą mogli liczyć na wynajęcie w miarę taniego mieszkania.
Posłuchaj
  • Rozwiązaniem problemu braku mieszkań mogą być Społeczne Agencje Najmu (SAN), z powodzeniem sprawdzające się we Francji i w Belgii – wyjaśniają eksperci na antenie radiowej Czwórki. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Może inwestowanie w tanie mieszkania czynszowe zatrzyma w Polsce emigrujących młodych ludzi, bo obecnie często łatwiej jest znaleźć tanie mieszkanie za granicą niż we własnym kraju.

Społeczne Agencje Najmu

Według szacunków w Polsce brakuje od 600 tys. do miliona mieszkań. Co ważne, żeby pozyskać tanie mieszkania czynszowe nie zawsze trzeba budować nowe lokale.

– Pierwsza rzecz to jest wzmocnienie najmu, który teraz jest w Polsce albo szarą strefą, a na pewno nie jest cywilizowany. Wiem, że jest w kraju prawie pół miliona całorocznych mieszkań, które są pustostanami. Naszym marzeniem jest wprowadzenie takiego modelu najmu, który spowodowałby, że te mieszkania wrócą na rynek, i takie rozwiązanie jest w zasadzie gotowe. Ono jest przygotowywane w ramach projektu, który realizujemy wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim i Śląskim. To jest zaadaptowanie na gruncie polskim Społecznych Agencji Najmu (SAN), z powodzeniem sprawdzających się we Francji i w Belgii – wyjaśnia gość Czwórki Karol Kretkowski z Habitat for Humanity Polska.

Czynszówki wyhamują emigrację?

Jednak to dopiero początek. A realizacja każdego programu, który sprawi, że dostępność mieszkań czynszowych będzie większa jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że może to wpłynąć na decyzje młodych ludzi o tym, czy zostać w Polsce.

– To, że sytuacja mieszkaniowa wpływa na emigrację pojawia się w bardzo wielu badaniach. Habitat robił duże badanie sondażowe na wiosnę tego roku, gdzie 75 proc. respondentów wskazało, że zna taki przypadek kiedy ktoś wyjechał z Polski, ponieważ nie mógł znaleźć dla siebie mieszkania. Natomiast także badania europejskie wskazują, że z części miejscowości łatwiej wyprowadzić się do Londynu, niż do Warszawy czy Gdańska, w poszukiwaniu pracy. Naszym zdaniem problem mieszkaniowy jest jednym z kluczowych problemów, które decydują o emigracji Polaków – podkreśla Karol Kretkowski.

Mieszkania czynszowe w dużych miastach…

Co ważne, aby oferta mieszkaniowa była atrakcyjna dla młodych, lokale na wynajem nie mogą powstać w przypadkowych lokalizacjach.

– Zakładamy, że pierwsza potrzeba będzie jednak w dużych miastach. Dlatego, że taki jest model rozwoju Polski, to są bieguny wzrostu, tutaj ludzie ściągają za pracą, za edukacją. Tutaj też tych mieszkań bardzo brakuje i w związku z tym ceny wynajmu są gigantyczne – tłumaczy ekspert z Habitat for Humanity Polska.

…i konieczne w konkurencyjnych cenach

A jeżeli chodzi o cenę mieszkań czynszowych – to powinna ona być dopasowana do potrzeb. Muszą być tańsze od zwykłych mieszkań na wynajem dostępnych na rynku. – O ile tańsze? Przynajmniej o 20 proc., od obecnych cen mieszkań na wynajem, na które mogą sobie pozwolić osoby posiadające stabilną sytuację życiową. A nie osoby pracujące dorywczo, które tak naprawdę muszą liczyć się obecnie np. z długimi dojazdami do pracy, wobec niemożności wynajęcia dostępnych cenowo mieszkań – dodaje Marcin Jańczuk z firmy Metrohouse.

Według cytowanego już badania Millward Brown, ważniejszymi problemami od mieszkaniowych są dla Polaków jedynie niskie zarobki – na ten problem wskazało 84 proc. oraz bezrobocie – 77 proc. ankietowanych.

Kamil Piechowski, mb