Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 22.11.2016

Patriotyzm gospodarczy w Polsce. Tradycja i przyszłość

W polskiej tradycji patriotyzm głównie kojarzony jest z gotowością oddania życia za ojczyznę. Jego nowoczesne rozumienie utożsamiane np. z rzetelnym płaceniem podatków już nam mniej smakuje. Tymczasem w świecie współczesnym patriotyzm gospodarczy rozstrzyga - albo może rozstrzygać, jeśli nie o losach narodu, to o pozycji, jaką dany kraj wśród innych zajmuje i o zamożności jego obywateli.

- Gdy 20 lat temu mówiłem, że majątek ma właściciela a kapitał ma narodowość, byłem traktowany jak nieszkodliwy wariat - stwierdził poseł PiS Jan Szewczak - Dziś wielu ma świadomość, że kapitał ma narodowość, a patriotyzm wyraża się w tym, że naród ma własność w sektorach: bankowym, finansowym, gospodarczym, przemysłowymi i medialnym. Patriotyzm gospodarczy wśród wielkich państw często nie jest szumnie nazywany, ale jest tam bardzo skutecznie realizowany. Patriotyzm to nie jest tylko kwestia dla obywateli. To zadanie dla rządzących, którzy powinni podchodzić do decyzji gospodarczych z punktu widzenia skutków dla nas - Polaków - mówił Szewczak.

Maria Janyska zwróciła uwagę że na klimat wokół szanowania tego co jest rodzime, krajowe, co trzeba rozwijać, mają wszyscy uczestnicy całego procesu gospodarczego. To są przedsiębiorcy, państwo i konsumenci. - Trudno wyznaczyć granicę patriotyzmu gospodarczego (ile powinno być ingerencji państwa), bo to zależy od sytuacji w dany kraju, na jakim etapie rozwoju on się znajduje - oceniła posłanka PO. Zwróciła też uwagę na relacje: kapitał zewnętrzny a rodzimy. - Trzeba racjonalności i rozsądku, by nie popaść w izolację. Tyle państwa w gospodarce, na ile wymagają tego warunki. W kryzysie państwo ma wspierać rodzimych przedsiębiorców, aby ich firmy mogły przetrwać - apelowała Janyska.

Wojciech Bakun z Kukiz `15 stwierdził, że przez ostatnie 27 lat żaden z rządów nie stanął na wysokości zadania i nie do końca zrozumiał, że główną siłą napędową polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa i firmy rodzinne. One tworzą polski PKB, a są z każdej strony bite - zakończył poseł Bakun.

Uczestnicy debaty mówili także o tym, gdzie jesteśmy po 27 latach od odzyskania niepodległości, jak zmienia się podejście państwa do patriotyzmu gospodarczego i co kongres gospodarczy 590 wniósł do polskiego biznesu?

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jan Szewczak (poseł PiS), Maria Janyska (posłanka PO),  Wojciech Bakun (poseł Kukiz '15)

Data emisji: 22.11.2016 r.

Godzina emisji: 17.25

ab/kd