Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bachorowicz 07.02.2019

Wojna w cyberprzestrzeni. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni to jedno z założeń NATO. Czy możemy spodziewać się swojej cyberarmii? Swoje opinie przedstawią eksperci.

Cyberprzestrzeń jest obszarem, który także wymaga kontroli bezpieczeństwa. Czy Polska jest krajem, który jest gotowy na stworzenie i wdrożenie cyberwojska? - Cyberbezpieczeństwo dotyczy wielu potencjalnych zagrożeń, począwszy od cyberprzestępczości odbywającej się podstępnie w internecie, gdzie ktoś nielegalnie narusza prawa autorskie, a skończywszy na konfliktach międzypaństwowych. Problemem staje się to, co dotyczy głównie manipulacji i działań socjotechnicznych, gdzie nie jesteśmy świadomi zagrażającego niebezpieczeństwa - mówi prawnik Krzysztof Liedel.

Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak, na jednej z konferencji ogłosił, iż zostanie powołana i wyszkolona cyberarmia, zgodnie z założeniami NATO. Projekty wpisujące się w cyberbezpieczeństwo będą rozwijane wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi, instytutami badawczymi i cywilnymi specjalistami. - Przez lata miały miejsce opóźnienia w szkoleniu kadr, ale ma się to zmienić. Myślę, że póki co jesteśmy na etapie budowania koncepcji - twierdzi redaktor Mariusz Cielnia.

- Do utworzenia takich sił, jak cyberarmia został wyznaczony pułkownik Karol Molenda. Pamiętajmy o tym, że dbanie o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest działaniem w ramach resortu obrony - dodaje ekspert Grzegorz Małecki.

Jak bardzo ważnym elementem w hierarchii bezpieczeństwa jest cyberwojsko? Jak dbać o higienę funkcjonując w cyberprzestrzeni? Czy grozi nam cybernetyczna wojna?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Mariusz Cielma (redaktor naczelny "Nowa Technika Wojskowa"), Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem), Grzegorz Małecki (ekspert FKP)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 17.26

K.A