Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bachorowicz 05.02.2019

Mięso z nielegalnego uboju trafia do obrotu

Nielegalny ubój chorych krów miał miejsce w rzeźni pod Ostrowią Mazowieckią, gdzie odbywał się bez nadzoru lekarzy weterynarii. Czy incydent wpłynie na reputację polskiej żywności?

Z nielegalnego uboju stwierdzono prawie dziewięć ton mięsa. Rzeźnia została zamknięta i usunięta z listy produktów dopuszczonych do sprzedaży. Czy sytuacja może wpłynąć na opinię polskiej branży przemysłowej?

- Sytuacja jest bardzo poważna, a skutki mogą okazać się fatalne dla całej branży. Przede wszystkim jest to dowód na to, że istnieje luka w prawie, nad którą warto się pochylić, aby nie doprowadzić do podobnego incydentu - zauważa Marek Pęk, senator PiS.

Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „chorego mięsa”? - Mięso z tych zwierząt nie jest chore, ale są to na pewno zwierzęta z licznymi urazami, przez które są mocno osłabione. W takich sytuacjach ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zadbać o ich leczenie w gospodarstwie. Niestety w tym przypadku zostało to pominięte - mówi polityk Norbert Kaczmarczyk.

Podczas debaty została poruszona jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia. - 14 stycznia reporterzy zgłosili akcję do policji, a system ostrzegania został uruchomiony kilka dni później. Uważam, że w tego typu sytuacjach natychmiastowe działania są niezbędne, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania niezbadanego mięsa - zaznacza Dorota Niedziela, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Czy przestępstwo osłabi pozycję polskiego rynku na arenie międzynarodowej? Czy jest szansa na to, aby mięso z chorych krów trafiło na półki polskich sklepów?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Norbert Kaczmarczyk (poseł Kukiz'15), Dorota Niedziela (posłanka PO), Andrzej Grzyb (polityk PSL), Marek Pęk (senator PiS)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 17.25

K.A