Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 27.02.2020

Czas rozliczeń PIT. Internetowi oszuści nie śpią. Uwaga na fałszywe wiadomości!

Cyberprzestępcy wymyślają coraz skuteczniejsze metody naruszenia prywatności internautów. Zbliża się termin rozliczenia deklaracji PIT, a to dla oszustów świetny moment na znalezienie kolejnych ofiar. 
Posłuchaj
  • Nie daj się oszukać cyberprzestępcom (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Dla przestępców kierunek cyberprzestrzeni jest interesujący, bo nie ruszając się z fotela można zarobić całkiem niezłe pieniądze. Widzimy znaczący wzrost - rok do roku - różnych form oszustw internetowych, czy wyłudzania danych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frankowicz z CERT Polska.

Do 30 kwietnia mamy czas, żeby rozliczyć się z fiskusem za 2019 rok, dlatego nieprzypadkowo właśnie teraz oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości na przykład o rzekomym długu, który należy niezwłocznie uregulować.

Ministerstwo Finansów 

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek radzi w radiowej Jedynce, by pod żadnym pozorem nie wchodzić w linki załączone w wiadomości. - Pomysłowość oszustów jest z każdym rokiem coraz większa. Wyraźnie przestrzegamy, że jakiegokolwiek typu smsy czy maile, które rzekomo miałyby pochodzić od Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej tudzież od poszczególnych Urzędów Skarbowych to po prostu fikcja - przestrzega.

- W okresie rozliczeń podatkowych nie wysyłamy ani smsów ani maili, które by w sposób szczególny miały namawiać do tego, żeby się zalogować na jakąś stronę czy też informować, że jest jakiś dług skarbowy. Każdą taką wiadomość warto zweryfikować u źródła - dodaje. 

Zamiast 90 groszy zapłacił ponad 9 tysięcy

Pod koniec stycznia mieszkaniec Elbląga stracił ponad 9 tysięcy złotych przez sms. Mężczyzna otrzymał na telefon wiadomość informującą o konieczności dopłaty kilkudziesięciu groszy za wysyłkę towaru, który zamówił, a także link do dokonania wpłaty. Mężczyzna wpłacił 90 groszy, przelew bankowy wskazał jednak, że z konta zniknęło prawie 10 tysięcy.

Z pozoru mała transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy zalogowali się na konto i autoryzowali transakcję, którą wykorzystują złodzieje. Sprawcy oszustwa, za wyłudzenie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa?

- Przede wszystkim nie klikać w linki w smsach, aktualizować oprogramowanie na telefonie i  komputerze - przestrzega Kamil Frankowicz z CERT Polska.

W zeszłym roku odnotowano blisko 6,5 tysiąca sytuacji, które naruszały bezpieczeństwo w internecie. 


PAP/Maria Samczuk ,Maciej Zieliński PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych, Krzysztof Świątek

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 27.02.2020

Godzina: 6.45

Jedynka/IAR/kh