Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Damian Zakrzewski 10.02.2021

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Szymanowski: należy docenić mądrość osób powołujących tę grupę

- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj - powiedział o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej prof. Maciej Szymanowski, prezes Instytutu Felczaka.

We wtorek w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczął się szczyt liderów V4 inaugurujący obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji odsłonili także w Juracie tablicę upamiętniającą jubileusz. Szczyt trwał dwa dni, podczas których przedstawiciele państw podsumowywali dotychczasowe osiągnięcia i planowali dalszą politykę.

1200_Duda_PAP.png
Prezydent: pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko to jedno z najważniejszych wyzwań

"Nic o nas bez nas"

Prof. Maciej Szymanowski podkreślił zmiany, jakim na przestrzeni trzech dekad podlegały państwa i społeczeństwa Grupy Wyszehradzkiej. Jego zdaniem należy docenić rolę tej organizacji. - 30 lat bardzo zmieniło nasze państwa i społeczeństwa. Wtedy nie byliśmy częścią wielkich międzynarodowych organizacji. Stały przed nami wielkie reformy gospodarcze. Wiemy, jak trudno w demokracji przychodzą tak wielkie reformy - powiedział.

- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj. To jest na pewno wielki sukces tej grupy, poza innymi przymiotami, które ma - ocenił.

Czytaj także:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Grupa Wyszehradzka pozwala skuteczniej prowadzić politykę międzynarodową w ramach Unii Europejskiej. - Istnieje taka niepisana zasada, którą warto przywoływać: "nic o nas bez nas". Tutaj kwestia przymusowych kwot i relokacji imigrantów w Europie, co zostało załatwione ponad naszymi głowami, była przykładem sukcesu solidarnego wsparcia się i twardego uporu w UE - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2021_02_10-19-33-04.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: prof. Maciej Szymanowski (prezes Instytutu Felczaka)

Data emisji: 10.02.2021

Godz. emisji: 19.33

dz