Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.02.2017

Astronomowie odkryli siedem planet podobnych do Ziemi

 - Wiemy, że Słońce za parę miliardów lat spuchnie, zamieni Ziemię w pył i tyle będzie życia na naszej planecie. Naukowcy przypuszczają natomiast, że TRAPPIST-1 tak wolno spala swoje paliwo - czyli wodór, że tamten układ planetarny może potrwać jeszcze parę bilionów lat – powiedział w programie Czas na Naukę dziennikarz naukowy Polskiego Radia. Rafał Motriuk odniósł się w ten sposób do odkrycia siedmiu pozasłonecznych planet podobnych do Ziemi przez międzynarodową grupę astronomów.
Nigdy do tej pory nie odkryto takiego systemu planetarnego, w którym aż 7 planet byłoby podobnych do ZiemiNigdy do tej pory nie odkryto takiego systemu planetarnego, w którym aż 7 planet byłoby podobnych do Ziemi AFP/EAST NEWS

TRAPPIST-1 to mała, chłodna gwiazda, wokół której krążą planety. Zdaniem odkrywców, na sześciu z siedmiu z tych planet mogą panować warunki sprzyjające życiu.

Jak podkreślił Rafał Motriuk, sześć z siedmiu planet ma rozmiary podobne do Ziemi. – Planety te mogą być skaliste, a temperatura na ich powierzchniach może wahać się od zera do stu stopni Celsjusza – wyjaśnił.

Dodał, że w odkryciu tym niezwykłe jest przede wszystkim to, że nigdy do tej pory nie odkryto takiego systemu planetarnego, w którym aż 7 planet byłoby podobnych do Ziemi. - Jest szansa, że jest na nich życie, ale jest to szansa bardzo teoretyczna, bo oprócz tego, że wiemy gdzie one są i jak mniej więcej wyglądają - wciąż wiemy bardzo niewiele – podsumował korespondent.

TRAPPIST-1 to gwiazda karłowata o rozmiarze 1/10 słońca i tak duża jak Jowisz. Znajduje się w odległości 39 lat świetlnych od Ziemi. Wszystkie siedem planet – które nazwano po prostu 1b, 1c, do 1h – są dość blisko TRAPPIST-1, o wiele bliżej niż Ziemia od słońca.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

Czas na Naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________ 

Data emisji: 23.02.17

Godzina emisji: 11:45