Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 03.10.2020

"Cyberbepieczeństwo to wyzwanie". Gen. Artur Dębczak o programie "CYBER.MIL z klasą"

- Cyberbezpieczeństwo to konieczność. Potrzebujemy dobrze wyszkolonych pracowników i żołnierzy, niekoniecznie dużą liczbę, ale zdolnych, młodych uczniów. Chcemy ich przygotować, zapoznać z tym, co mogą osiągnąć, jak się wyszkolić, jak możemy połączyć ich marzenia z naszymi potrzebami - mówił w Polskim Radiu 24 Gen. Artur Dębczak, szef biura programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

Program "CYBER.MIL z klasą" prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w liceach i technikach.

1200_wojsko_PAP.jpg
Rektor Akademii Marynarki Wojennej: kształcimy przyszłe kadry na potrzeby sił zbrojnych

Jak podkreślał gen. Artur Dębczak program ma wykształcić przyszłą kadrą, mundurową lub cywilną, dla przyszłych wojsk obrony cybernetycznej. - Szkoły objęte programem będą współpracowały z uczelniami wyższymi w porozumieniu z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Wykładowcy uczelni będą prowadzili zajęcia z merytorycznych przedmiotów, takich jak cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo sieci, bezpieczeństwo teleinformatyczne - zaznaczył gość audycji.

- To nie jedyny aspekt, od tego roku chcemy pokazać młodym ludziom specyfikę wojska, tak by mieli wiedzę o siłach zbrojnych, znali podstawy rzemiosła wojskowego, tego, co każdy mundurowy powinien znać - dodał.  

Posłuchaj
20:43 PR24_MPLS 2020_10_03-08-36-28.mp3 03.10.2020 gen. Artur Dębczak (Polskie Radio 24 / Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Program nauczania w ramach "CYBER.MIL z klasą" umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

- Finansujemy wykładowców z uczelni cywilnych, laboratoria, sprzęt komputerowy na którym będą pracowali uczniowie (…) będziemy na bieżąco analizowali, jakie są wyzwania i potrzeby szkolenia oraz wyniki kształcenia, wyciągali wnioski i w razie potrzeby modyfikowali programy szkolenia, tak, by po trzech latach osiągnąć zakładany cel. Jeżeli efekty będą dobre będziemy myśleć o rozszerzeniu programu - mówił gen. Artur Dębczak.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa.

Celem głównym programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Resort liczy, że dla większości absolwentów nowo tworzonych klas specjalistyczna edukacja na poziomie szkół ponadpodstawowych  będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON, takich jak Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, czy służby w WOC.

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Cafe Armia

    Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

    Gość: gen. Artur Dębczak

    Data emisji: 03.10.2020

    Godzina emisji: 08.35

    PR24/ka