Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 18.09.2015

Białe plamy naszej historii. Ignorancja czy wymazywanie?

- Z pamięcią, dotyczącą historii najnowszej, szczególnie II wojny światowej, był przez długi czas problem, bo była ona tabu - mówi historyk prof. Jolanta Choińska-Mika.
Posłuchaj
  • Debata po reportażu "Kłopotliwa data" Julii Machnowskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Reportaż "Kłopotliwa data" Julii Machnowskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Rozpoczęcie II wojny światowej i ataki niemiecki oraz sowiecki były wynikiem Paktu Ribbentrop-Mołotow. Jednak, jak się wydaje, bardziej pamiętamy o dacie 1 września, a nie o 17 września i inwazji na Polskę od strony wschodniej. Skąd zatem biorą się białe plamy w naszej zbiorowej świadomości historycznej?

Prof. Jolanta Choińska-Mika z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że ważną rolę w upamiętnieniu drugiej z tych dat spełniają media. - Sam fakt, że 17 września pojawia się pośród najważniejszych wiadomości świadczy o tym, że nie mamy z tym problemu. Oczywiście pozostaje pytanie, czy i na ile ten przekaz jest odbierany przez społeczeństwo - komentuje profesor.

W programie rozmawialiśmy o tym, z jakim odbiorem spotykają się rekonstrukcje historyczne, jak tematu wybuchu II wojny światowej dawniej obchodzono w szkołach i jak to wygląda obecnie.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jakub Tarka

Goście: prof. Jolanta Choińska-Mika (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego), Gracjan Strzelecki (rekonstruktor z Klubu Miłośników Historii "Warszawa")

Tytuł reportażu: "Kłopotliwa data"

Autor reportażu: Julia Machnowska

Data emisji: 17.09.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/ag