Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 12.09.2019

Debata Poranka. A. Koziński: PiS wygrał tematem płacy minimalnej

- Ostatnia podwyżka płac minimalnych poszła dalej, za sprawą decyzji rządu, niż domagały się tego związki zawodowe - wskazywał w PR24 Agaton Koziński z "Polska The Times". - Rząd postawił się po przeciwnej stronie niż przedsiębiorcy - dodał. W debacie udział wziął także Łukasz Warzecha z "Do Rzeczy".

kowencja pis 663 twitter.jpg
Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Nie milkną echa po sobotniej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to najważniejsze z nowych propozycji PiS.

Ta pierwsza, czyli podwyższenie płacy minimalnej, rozpala Polaków najbardziej - od wyborców, przez media, aż po opozycję.


Jadwiga Emilewicz 663.jpg
Jadwiga Emilewicz: podwyżka płacy minimalnej nie będzie dotyczyć większości firm w Polsce

"Tysiąc euro płacy minimalnej działa na wyobraźnię"

Agaton Koziński podkreślał, że PiS wygrał sprawą płacy minimalnej, bo to "temat, którym może ustawić wybory". - To konkret. Tysiąc euro płacy minimalnej działa na wyobraźnię - wskazywał.

- Pieniądze przyznawane w programach społecznych wracają do budżetu, jak trzynasta emerytura, na tej logice opiera się koncepcja płacy minimalnej. Wypowiedzi ekonomistów bardziej idą w kierunku sympatii i antypatii politycznych - dodał.

Łukasz Warzecha zwrócił z kolei uwagę na to, że "zapowiedziami o podwyższeniu płacy minimalnej PiS wywołał problem, z którym będzie musiał się zmierzyć przed wyborami". - Sygnały o zmniejszeniu składek ZUS mogą być próbą zrównoważenia przekazu - mówił.

- Podwyżka płacy minimalnej jest bezprecedensowa, taki eksperyment, ale w mniejszej skali, miał jednak słabe skutki na Węgrzech. Eksperci są raczej sceptyczni - powiedział dziennikarz.


ziobro123 sejm pap 1200.jpg
Zbigniew Ziobro zostaje na stanowisku. "Dajemy Polakom to, co obiecaliśmy"

"Reforma sądownictwa to ślepa uliczka dla opozycji"

Podczas debaty dyskutowano również na temat wczorajszych wydarzeń w Sejmie. Wczoraj Sejm m.in. odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Jednak najwięcej kontrowersji wywołało przeniesienie posiedzenia Sejmu na czas po wyborach.

Agaton Koziński podkreślał, że przeniesienie posiedzenia Sejm to nic niezwykłego. - W starym składzie po wyborach spotykał się ostatnio Parlament Europejski. Faktem jest, że to odejście od dotychczasowej praktyki w Polsce - wskazywał.


sejm free 1200.jpg
Sejm uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych

Odnosząc się do sprawy wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości, powrócono do tzw. "afery Piebiaka". - PiS będąc w opozycji, nigdy nie przepuszczało okazji takich jak afera Piebiaka. Trudno było się spodziewać, że PO tę sprawę odpuści - mówił dziennikarz "Polska The Times".

- Wątek reformy sądownictwa był ślepą uliczką dla opozycji, PO postawiła tę sprawę w centrum na wiele miesięcy i odcięła się od sporej grupy elektoratu. Platforma Obywatelska nie kojarzy się teraz np. z ulgami dla przedsiębiorców, tylko z obroną prof. Gersdorf - powiedział Łukasz Warzecha.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński (Polska The Times), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 08:06