Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 30.07.2020

Profanacja pomnika Chrystusa w Warszawie. Publicysta: możemy być zadowoleni z reakcji władz i hierarchów

- Najważniejsze osoby w państwie i w Kościele zareagowały na ten incydent zdecydowanie i to najlepsza odpowiedź. Trzeba reagować głośno i szybko, i tak się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Polska Times"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna").

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali na temat profanacji pomnika Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża w Warszawie, na którym lewicowi aktywiści zawiesili tęczową flagę. - Wpisuje się to w element wojny kulturowej, która nie jest polską wojną. Treści szeroko rozumianej kultury LGBT nie mają u nas silnego podglebia i są to cały czas działania partyzanckie. Tego typu zdarzenia będą się powtarzały. Warszawa jest dość wdzięcznym miastem do tego typu działań, o czym świadczy brak reakcji władz stolicy - ocenił Agaton Koziński.

Posłuchaj
21:51 PR24_MPLS 2020_07_30-08-36-03.mp3 Publicyści komentują akt profanacji pomnika Chrystusa Króla w Warszawie (Debata Poranka/PR24)

- Możemy być zadowoleni z reakcji. Najważniejsze osoby w państwie i w Kościele zareagowały zdecydowanie i to najlepsza odpowiedź. Trzeba reagować głośno i szybko, i tak się stało. Martwi mnie to, że Rafał Trzaskowski, człowiek, który chciał łączyć, a nie dzielić i odwoływał się do wartości, teraz całkowicie milczy - zwrócił uwagę.

1200_Morawiecki_TT.jpg
Premier: nie ma zgody na profanowanie symboli narodowych i religijnych

"To margines"

- Jesteśmy na obrzeżach tego sporu ideologicznego. To, co się dzieje w Polsce, to margines tego, co przelewa się przez świat Zachodu. Ciężko oczekiwać, że tego typu akcje spotkają się w Polsce z jakąś aprobatą. Zastanawiam się, jakby to wyglądało, gdyby flaga LGBT pojawiła się na meczecie lub synagodze - zaznaczył Zbigniew Parafianowicz.

Czytaj także:

Jego zdaniem "ten cały incydent to margines, który nie ma wpływu na to, w jaką stronę potoczy się debata ideologiczna. Mimo silnej polaryzacji reakcje na tego typu wydarzenia są jednoznaczne".

"Dowód na prześladowanie"

shutterstock_lgbt-1200.jpg
"To prowokacja z najniższej półki". Poseł PiS o profanacji pomników

- Celem tej akcji jest potwierdzenie, że w Polsce mają miejsce prześladowania mniejszości seksualnych. Stałą narracją środowisk lewicowych jest dokonywanie czynów nieakceptowanych społecznie. Kiedy ponoszą tego konsekwencje, mówią, że jest to dowód na ich prześladowanie  - mówił Tomasz Sakiewicz.

- Kiedy lewicowych aktywistów spotkają za to kary, będą pokazywali w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w niezorientowanych instytucjach, że są u nas prześladowania homoseksualistów. Wówczas staną się symbolem walki z polską nietolerancją. Będą prowokować nieprzychylne reakcje tak długo, aż je sprowokują - podsumował. 

W audycji również temat braku dofinansowania z UE dla samorządów wspierających "strefę wolną od LGBT".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Polska Times"), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 30.07.2020

Godzina: 08.36

pkr