Logo Polskiego Radia
Trójka
Aleksandra Baszun 15.10.2017

Miód, którego strzegą tygrysy

Jest takie miejsce na świecie, gdzie miód smakuje inaczej. To indyjski region Sundarbanów. Tam miód kosztuje grosze, choć jego zdobycie to ogromne ryzyko. Katarzyna Stachyra – antropolożka, tłumaczka i podróżniczka, która odwiedzała Sunderbary podkreśla, że z wypraw nie zawsze wracają wszyscy śmiałkowie – pechowców czeka spotkanie z tygrysami bengalskimi.
Galeria Posłuchaj
  • Miód, którego strzegą tygrysy (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Czytaj także

 To wyprawa, która wymaga i pieniędzy, i czasu, i pomocy. Samotny człowiek długo by nie przeżył, dlatego do lasu wybierają się zwykle grupy 5-7 osób. Mówi się, że tygrysy bengalskie szczególnie upodobały sobie smak ludzkiej krwi. Jest kilka teorii na ten temat  mówi gość Pawła Drozda.

Wyprawę bartników poprzedza odprawienie różnych rytuałów.  Żony w tym czasie zostają w domu i codziennie modlą się o powrót mężów  opowiada Katarzyna Stachyra i przywołuje różne sprytne sposoby, którymi członkowie wypraw po miód próbują radzić sobie z tygrysami spotykanymi na swojej drodze. Jedna z legend głosi, że drapieżniki nigdy nie atakują ofiary z przodu. Dlatego, by zmylić zwierzęta, bartnicy noszą z tyłu głowy maski z ludzką twarzą.  Maski przedstawiające ludzkie głowy, były wydawane przez rząd. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, z wyprawy wracają wszyscy. Ale bywa, że nocami, kiedy zbieracze miodu nocują na swoich łodziach, tygrysy atakują – wyjaśnia antropolożka.

W audycji przenosimy się także na wyjątkową, choć niepozorną wyspę Gawdos, czyli najdalej na południe położony skrawek Europy. To miejsce symboliczne, związane z wojenną zawieruchą XX wieku, a współcześnie miejsce ucieczki dla tych, którzy nie znajdują się w realiach nowoczesnej cywilizacji. Gawdos odwiedził Maciej Świetlik, znawca wina i wielbiciel wyspy.

Kilka lat po rozpoczęciu wojny we wschodniej części kraju Ukraina stara się podnieść z kryzysu. Lokalne media koncertują się na polityce i walkach w Donbasie, ale czy to właśnie tym żyją Ukraińcy? O czym rozmawiają podczas towarzyskich spotkań i rozmów? O tym rozmawialiśmy z Piotrem Pogorzelskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Kijowie.


***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Katarzyna Stachyra (antropolożka, tłumaczka, podróżniczka), Maciej Świetlik (znawca wina, podróżnik), Piotr Pogorzelski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 15.10.2017
Godzina emisji: 8.08

ed/ab