Logo Polskiego Radia
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 08.05.2021

Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci

W okresie dorastania dzieci przychodzi taki moment, kiedy zaczynają zadawać dużo pytań. Są głodne wiedzy, a swoją ciekawość chcą zaspokoić w dużej mierze szukając odpowiedzi u swoich rodziców. Niestety z czasem ich ogólne zainteresowanie się zmniejsza, a pytania stają się coraz rzadsze. Możemy jednak sprawić, aby dziecięca pasja do poznawania świata nie gasła, a zamiłowanie dzieci do nauki rosło. W Strefie Rodzica wskazówek w tym zakresie udzielili Artur Kurasiński, przedsiębiorca i współautor edukomiksu "Róża, a co chcesz wiedzieć?", filozof i etyk Przemek Staroń oraz Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny oraz trener edukacyjny związany ze Stowarzyszeniem "Cyfrowy Dialog".

Ciekawość dzieci jest kluczem do zdobywania przez nie wiedzy. Narzędziem do wzbudzenia fascynacji może być np. edukomiks, czyli rodzaj komiksu, który zawiera elementy edukacyjne. Jego celem jest wytłumaczenie dzieciom w prosty, a zarazem interesujący sposób pewnie zagadnienia, które osobom młodszym mogą się wydawać skomplikowane i mało zrozumiałe, m.in. statystyka lub cyberbezpieczeństwo W historiach rysunkowych pojawia się również wiele autorytetów z dziedziny np. biotechnologii czy filozofii. Co więcej, w obecnych czasach wciąż istnieje wiele barier, przez które dziewczynki i kobiety mają utrudniony dostęp do środowisk, które są uważane za typowo męskie. W związki z tym, edukomiks stara się wzbudzić ciekawość nowymi technologiami także u płci damskiej, dlatego też oferuje on lekcje programowania dla wszystkich. 

Posłuchaj
119:08 3.05. Strefa rodzica - zapał do nauki.mp3 Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci (Strefa rodzica/PRD)_3.05.2021.

 

– Chciałbym, żeby edukomiks, czyli komiks edukacyjny stał się tak naprawdę elementem tej takiej diety cyfrowej, albo wręcz nawet taką książką po którą sięgają wszyscy. Rodzice po to, żeby się dowiedzieć o czym mogą rozmawiać, albo wyjaśnić pewne fragmenty i problemy swoim dzieciakom, a dzieciaki dlatego, że to są tematy z którymi one się spotykają – zaznaczył Artur Kurasiński. Dodatkowo, aby nauka mogła przyjąć formę rozrywki, dobrze byłoby, aby nabytą wiedzą dzielić się z  członkami rodziny i dążyć do jej zgłębiania poprzez interakcję z innymi osobami. 

Niektórzy zastanawiają się także dlaczego wspomniana ciekawość świata wydaje się zanikać w momencie pójścia do szkoły. – Kiedy [dziecko] przekracza próg systemowej szkoły, po jakimś czasie zaczyna no po prostu nienawidzić przyswajania wiedzy w takim rozumieniu. Dlaczego? Bo jest do tego zmuszony. Bo jest rozliczany. Bo jest oceniany – powiedział Przemek Staroń. Aby edukacja nie była przymusem, nauka powinna przyjść w naturalny sposób. W celu podtrzymania chęci do poznawania świata rodzice mogą poświęcić dzieciom więcej czasu, rozmawiać z nimi i przede wszystkim starać się odpowiedzieć na ich pytania, zamiast sugerować znalezienie odpowiedzi w internecie.   

Przymuszanie dzieci do nauki nie jest najlepszą metodą, gdyż może to je jedynie zniechęcić. Jeśli dorośli zauważą, że zrozumienie czy zapamiętanie materiału z wybranego przedmiotu sprawia młodszym osobom kłopoty, mogą im w tym pomóc, wykorzystując dostępne narzędzia i ukazując daną kwestię w sposób, który zaciekawi dziecko, np. przy użyciu edukomiksów, a czasem nawet memów.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Data emisji: 3.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych