Logo Polskiego Radia
Dwójka
Urszula Kacprzak 30.10.2023

Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB

W "Śladach pamięci" przybliżaliśmy postać Juliusza Mieroszewskiego, najważniejszego publicysty paryskiej "Kultury". Przez ćwierć wieku jego piórem Jerzy Giedroyc kreował plan pojednania i historycznego sojuszu ze wschodnimi sąsiadami Polski - projekt znany jako koncepcja ULB - Ukraina-Litwa-Białoruś.
Posłuchaj
  • Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB (Ślady pamięci/Dwójka)
Czytaj także

W tej strategii obaj upatrywali fundamenty walki z ekspansją komunizmu. 

Mieroszewski był w gronie najbliższych współpracowników Jerzego Giedroycia. Zaczynał od pisania dla rubryki "List z Wysp" w "Archiwum Politycznym". Pod pseudonimem "Londyńczyk" prowadził także "Kronikę angielską, emigracyjną i londyńską". Wkrótce artykuły Mieroszewskiego zaczęły otwierać numery "Kultury".

Najważniejszym wkładem Mieroszewskiego do "Kultury" była jego publicystyka. "Kultura" jako pismo polityczne istniała w dużym stopniu dzięki niemu. Oryginalne były zresztą nie tylko jego poglądy, ale również sposób wysławiania ich, który bardzo wysoko cenię: zwięzłość i oszczędność w formułowaniu myśli, bez tych wszystkich ozdóbek, które są tak charakterystyczne dla pisarstwa Polaków – i nie tylko. To bardzo rzadka cecha.

Za najważniejszy składnik jego dorobku uważam ideę ULB. Inne rzeczy, które pisał, miały za przedmiot zmieniającą się scenę polityczną i ulegały często dezaktualizacji. Ale ta idea jest czymś trwałym. Jestem przekonany, że choćby jako jej twórca Mieroszewski zajmie ważne miejsce w historii polskiej myśli politycznej po drugiej wojnie światowej - pisał Jerzy Giedroyc w swojej "Autobiografii na cztery ręce".


Posłuchaj
27:13 Dwójka slady pamieci 7.12.2021.mp3 Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB (Ślady pamięci/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 30.10.2023 (powtórka z 7.12.2021)

Godzina emisji: 17.30