Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 17.09.2016

Stosunki polsko-radzieckie u progu wolnej Polski

- Były rożne smycze przy pomocy których Moskwa próbowała trzymać Polskę w tym przełomowym okresie lat 1988-1993 wciąż sobie podporządkowaną - podkreśla prof. Andrzej Nowak.

26 sierpnia 1989 roku, niemalże w 50. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, Wojciecha Jaruzelskiego i Tadeusza Mazowieckiego odwiedził przewodniczący KGB Związku Radzieckiego Władimir Kriuczkow. Jak ostrzeżenie zabrzmiała jego sugestia o zmianie polityki Moskwy wobec Bonn z powodu proponowanych przez Polskę nowych założeń w relacjach ze wschodnim sąsiadem. Z kolei kilkanaście dni później zastępca kierownika wydziału zagranicznego KC KPZR w rozmowie z wysłannikiem Mieczysława Rakowskiego podkreślał, że nie ma zbieżności między radziecką pieriestrojką a Polską odnową, że następuje przemieszczenie Polski ze Wschodu na Zachód i powraca ona do polityki Józefa Becka, i że tam na Zachodzie nie zyska ona nic, a straci Związek Radziecki. 

Polska i stosunki polsko-radzieckie czasów Okrągłego Stołu, Sejmu kontraktowego, pierwszych wolnych wyborów 1991 roku i po zwycięstwie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych 19 września 1993 roku. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 15.11

gs