Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 25.09.2016

Jan Olbracht - najbardziej niejagielloński Jagiellon

Z królewskiego rodu Jagiellonów wyróżniał się wszystkim. - Nie przypominał rodziny ani z wyglądu, ani z zachowania - mówił w Jedynce o Janie Olbrachcie dr Marek Janicki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Najbardziej niejagielloński Jagiellon (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Czytaj także

Jan Olbracht był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. - To Kazimierz Jagiellończyk desygnował go spośród swoich synów na króla Polski. Jednocześnie powierzył rządy w Wielkim Księstwie Litewskim drugiemu swojemu synowi Aleksandrowi, doprowadzając faktycznie do zerwania unii personalnej między Polską a Litwą - przypomniał historyk.

Ze względu na fizjonomię Jana Olbrachta kształcono w rzemiośle rycerskim, przysposabiano go do funkcji dowódczych. W parze z tym szło również kształcenie umysłowe - posługiwał się biegle łaciną i językiem niemieckim. Był też jednym z wychowanków Jana Długosza.

Za czasów panowania Jana Olbrachta w 1493 roku doszło do pierwszego Sejmu, który można uznać za walny. Władca zaczął być traktowany jako jeden z elementów porządku prawnego - nie jednowładca, ale zarządca Rzeczypospolitej. Jakie znaczenie dla jego rządów miała wyprawa bukowińska, której skutkiem miało być powiedzenie "za Jana Olbrachta wyginęła szlachta"? Na czym polegała wybuchowość jego temperamentu? Dlaczego nie ożenił się i nie pozostawił po sobie legalnego potomka. O tym również w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Marek Janicki (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 15.10

tj/mk