Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 01.10.2016

Fałszywa legenda generała Józefa Bema

W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
Posłuchaj
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o nieznanych faktach z życia (i śmierci) gen. Józefa Bema (Oj, gębo ty moja/Jedynka)
Czytaj także

Człowiek ten przeszedł do historii upamiętniony przez Cypriana Kamila Norwida w wierszu "Bema pamięci żałobny rapsod" wykonywanym m.in. przez Czesława Niemena czy Macieja Maleńczuka.

- W wierszu Norwida pogrzeb opisany jest tak, jak gdyby żegnano kogoś, kto stał się ikoną Europy, czasów, które nastają. Poeta nie opisuje żadnych zwyczajów, jest to pogrzeb jakby z opery wagnerowskiej - mówi Ernest Bryll. - Rzecz polega na tym, że prawdziwy pogrzeb Bema był trochę inny. Generał zachorował w listopadzie 1850 roku i zmarł 10 grudnia w 57. roku życia w Aleppo jako dowódca wojsk tureckich. Dlatego pogrzeb odbył się ściśle według obyczajów muzułmańskich! - podkreśla.

Dlaczego polski generał zdecydował się przejść na islam i walczyć w wojsku Turcji? Jak w rzeczywistości wyglądała jego ceremonia pogrzebowa? Z jakiego powodu Norwid postanowił opisać to wydarzenie niezgodnie z prawdą? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj, gębo moja" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/gs