Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 08.10.2016

Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
Czytaj i słuchaj także >>
pap_20101217_0X8 1200.jpg
Jak odradzało się polskie szkolnictwo na Białorusi?

Jak podkreśla gość "Świata Kresów" Wilno jest miastem Piłsudskiego i nurt piłsudczykowski był tu mocny, ale była też opozycja do niego. Prof. Józef Szostakowski przypomina, że na początku XX wieku w Wilnie myśl polityczna była bardzo świeża. W latach 1904-1906 zaczynają się ukazywać w mieście pierwsze gazety po litewsku, polsku i białorusku. - Myśl polityczna musiała oscylować na specyficznym wielonarodowościowym tle. Kierunek jej nadawało "Słowo" Stanisława Mackiewicza, które stało się ogólnopolskie. Pismo było często konfiskowane, a sam redaktor został skazany na odsiadkę w Berezie Kartuskiej - przypomina rozmówca Krzysztofa Renika. 

Co z międzywojennej wileńskiej myśli politycznej pozostaje aktualne? Kim byli Krajowcy i Żubry Wileńskie? Kto wygrywał wybory przed II wojną światową w Wilnie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Romuald Mieczkowski (poeta i dziennikarz, red. nacz. "Magazynu Znad Wilii"), Wojciech Piotrowicz (poeta i publicysta), Aleksander Radczenko (politorok, komentator, bloger), Józef Szostakowski (poeta i dziennikarz)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 18.12

gs