Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 14.04.2017

Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
Posłuchaj
  • Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą? (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Jagiello i Jadwiga 1200.jpg
Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Na te pytania odpowiedzi poszukuje w najnowszym, trzecim już tomie "Dziejów Polski" zatytułowanym "Królestwo zwycięskiego orła" prof. Andrzej Nowak. - Podstawy do rozwoju Królestwa Polskiego zostały położone już wcześniej przez sam fakt zjednoczenia dwóch najważniejszych, choć niewyczerpujących całości ziem polskich, dzielnic: Małopolski i Wielkopolski. Dokonał tego dzieła ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek - przypomina gość "Historii żywej".

To był jednak czas rozkwitu potęgi czeskiej pod rządami Luksemburczyków, wrogo nastawionych do Polski, i czas potęgi dynastii węgierskiej - Andegawenów. To dzięki sojuszowi z nią Polska mogła przetrwać ten trudny czas. Jakie są największe zasługi Kazimierza Wielkiego? Czemu tak istotna była fundacja uniwersytetu? Czy rosnący w siłę Krzyżacy stanowili zagrożenie tylko dla Polski? Co sprawiło, że dżuma nie spustoszyła Polski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Andrzej Nowak Bez fundacji uniwersytetu, intelektualnego oparcia dla przyszłego rozwoju Polski, kraj nawet umocniony materialnie, nie udźwignąłby ani misji unii, ani tego wyjścia na Wschód z obowiązkami nie podboju, ale pracy duchowej, cywilizacyjnej, kulturowej

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 15.11

gs/mk