Logo Polskiego Radia
Jedynka
Izabela Zabłocka 18.06.2017

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca

Na jej czele stanął Kornel Morawiecki, działacz Solidarności, doktor fizyki, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Jesienią 1981 roku w ramach Zarządu Regionu Dolnośląskiego odpowiadał za poligrafię i wydawał niepodległościowy miesięcznik "Biuletyn Dolnośląski". Równocześnie władze "Solidarności", zdecydowały, by przygotowywać się na stan wyjątkowy i nieuchronną konfrontację z władzami komunistycznymi. Sam od kilku tygodni na wszelki wypadek gromadził poza oficjalnym biurem "Solidarności" – w mieszkaniach znajomych i przyjaciół - papier i sprzęt poligraficzny.

czytaj więcej
kornel morawiecki 1200 pap.jpg
"Ludzie z SW" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jednak gdy 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, a legalna działalność "Solidarności" została zawieszona, niemal dla wszystkich było to kompletne zaskoczenie. 

We Wrocławiu aresztowania uniknęli najważniejsi przywódcy regionu Solidarności Władysław Frasyniuk, Piotr Bednarz, Józef Pinior i Kornel Morawiecki, którzy utworzyli Regionalny Komitet Strajkowy czyli RKS.

Celem Frasyniuka było doprowadzenie do strajku generalnego. Podejmował ryzykowne wypady, aby spotykać się z działaczami podziemnych komisji "Solidarności" w dużych zakładach pracy. Morawiecki był temu przeciwny. Uważał, że trzeba postawić na budowę niewielkich, ścisłe zakonspirowanych struktur.

W audycji porozmawiamy o losach Solidarności Walczącej i jej zmaganiach z władzami PRL. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 14.09

zi