Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 03.07.2017

O. Maksymilian Kolbe na rzecz niepodległej Polski

- Myślę, że wielki wpływ na postawę patriotyczą miały u o. Kolbe przenosiny ze Lwowa, gdzie ukończył niższe seminarium, do Krakowa. To był 1912 rok, w mieście wrzało: działał Związek Strzelecki, odbywały się liczne demonstracje patriotyczne - mówi ks. prof. Józef Marecki.
Posłuchaj
  • Patriotyczne wątki w biografii o. Maksymiliana Kolbe (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Ojciec Maksymilian Kolbe (1894-1941) - franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, założyciel klasztoru Niepokalanów, a także działacz społeczny i niepodległościowy. Na długiej liście jego dokonań znajduje się również działalność misyjna i uruchomienie stacji radiowej w Niepokalanowie.

Podczas II wojny światowej o. Kolbe został aresztowany i trafił do obozu w Auschwitz. Tam dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego więźnia Franciszka Gajowniczka.

Co Maksymilianowi Kolbe ofiarowała Maryja w czasie wizji, którą miał jako mały chłopiec? Jakie pismo wydawał, gdy w 1919 r. wrócił do Krakowa z Rzymu, gdzie odebrał święcenia kapłańskie? O tym w nagraniu audycji, w której wykorzystane zostały również archiwalne wypowiedzi współbraci franciszkanów o. Kolbe.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: ks. prof. Józef Marecki (Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie)

Data emisji: 2.07.2017

Godzina emisji: 17.19

pg/mg