Logo Polskiego Radia
Jedynka
Apolonia Cichocka 09.09.2017

Szlakiem polskiej historii na Kresach Wschodnich

- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.

Wojewoda okazał się człowiekiem słownym, ponieważ od razu po odzyskaniu wolności zaprosił do Berdyczowa mnichów z zakonu Karmelitów Bosych. Miejsce szybko stało się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. 

W rodzinie Janusza Tyszkiewicza z pokolenia na pokolenie przekazywany był obraz Matki Bożej Śnieżnej (zapewne ten, do którego modlił się w trakcie niewoli), będący kopią obrazu znajdującego się w Rzymie w kościele Santa Maria Maggiore. - Kiedy w Berdyczowie powstał pierwszy kościół, fundator ofiarował obraz, którego cudowne właściwości potwierdził biskup kijowski Stanisław Zaręba, ogłaszając go "obrazem łaskami słynącym" - opowiada ojciec Ferko. 

Z czasem miejsce kultu rozbudowało swoją infrastrukturę, a sam obraz został koronowany w 1756 roku.

O tym, dlaczego Berdyczów stał się ważnym miejscem dla pielgrzymów z całego świata i co ma wspólnego Chasydami żyjącymi na Ukrainie, dowiemy się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadząca: Krzysztof Renik

Goście: o. Paweł Ferko (karmelita bosy z berdyczowskiego sanktuarium) oraz Maria Podgradecka (Polka z Berdyczowa)

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 18.10

ac/pg