Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.12.2017

Polska i Litwa tworzą Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Zawarcie Unii Lubelskiej między Polską a Litwą w 1569 roku zapoczątkowało wielowiekową historię powstałego wówczas nowego organizmu politycznego na mapie Europy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W swojej historii państwo miało rekordową w skali kontynentu powierzchnię blisko miliona kilometrów kwadratowych.
Posłuchaj
  • Polska i Litwa zawierają unię i tworzą Rzeczpospolitą Obojga Narodów (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Pierwsza unia polsko-litewska, ale personalna, rozpoczynająca jednocześnie panowanie Jagiellonów na tronie polskim, narodziła się w Krewo w 1385 roku. Zatem dlaczego doszło do zawarcia unii lubelskiej? Jakie miała znaczenie dla suwerenności XVI-wiecznej Polski? A jakie miała znaczenie dla Litwy?

Nie tylko w polityce wewnętrznej, ale i międzynarodowej tamtego czasu. Trwał konflikt z Krzyżakami, rosła potęga Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i zagrożenie przez Turków i Tatarów?  

Prof. Andrzej Nowak wyjaśnia, dlaczego za panowania Jana Olbrachta, syna Kazimierza Jagiellończyka, unia polsko-litewska rozpadła się na 10 lat i w jaki sposób Litwa straciła jedną trzecią swego ówczesnego terytorium na rzecz Księstwa Moskiewskiego.

*** 

Nasz cykl poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały niepodległość i suwerenność Polski.

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 14.13

ag/mz