Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 18.11.2017

Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?

Początek obecności Krzyżaków w historii Polski to rok 1228. Konrad Mazowiecki, po śmierci starszego brata Leszka Białego, przymierzając się do tronu krakowskiego, zawiera z nimi umowę, by na północnej flance jego księstwa wyręczyli go w walce z niewiernymi - z Prusami i Jaćwingami. Było to tuż po wyrzuceniu zakonu z Węgier, gdzie nie realizował swojej misji, stając się zagrożeniem dla króla.

Ok. 1308/1309 roku, w ostatniej fazie rozbicia dzielnicowego, Krzyżacy podstępnie weszli w posiadanie Pomorza Gdańskiego i miasta Gdańska. - To był przełom. To była duża, ważna dzielnica. Chrześcijańska - nie wymagała pracy misyjnej. Krzyżacy stali się otwarcie wyraźnym zagrożeniem dla państwa polskiego, które zaczynało się jednoczyć - wskazał w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której - wspominając Grunwald, sobór w Konstancji i wojnę trzynastoletnią - opowiedzieliśmy o walce z krzyżackim zagrożeniem. Jaka się z tym wiąże lekcja niepodległości?

Cykl "Historia żywa" poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów, budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 14.13

kk