Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bobryk 05.06.2018

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Posłuchaj
  • Życie i twórczość Aleksandra Sochaczewskiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Wątek martyrologii syberyjskiej, przewijał się w twórczości wielu artystów. Motyw ten stał się inspiracją między innymi dla malarzy takich jak, Jacek Malczewski, Artur Grottger, Ignacy Witkiwicz czy Maria Dulębianka. Do tego grona zalicza się również Aleksander Sochaczewski.

- Każdy, kto kiedykolwiek spotkał się z malarstwem o tematyce syberyjskiej, z pewnością zwrócił uwagę na monumentalny obraz "Pożegnanie Europy" jego autorstwa. Artysta nigdy nie znalazł się w czołówce polskich malarzy, ale jego obraz stał się znaczący - przekonuje Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Dlaczego zatem Aleksander Sochaczewski nie zyskał rozgłosu jako artysta? Zdaniem wielu, jego malarstwo nie wyróżniało się na tle innych twórców. - Jeśli chodzi o formę i wyrazistość, nie było wielkiego zaskoczenia. To co stało się istotne, to temat Syberii. Być może jego obrazy nie stały się popularne przez fakt, że po powrocie z zesłania, artysta był zmuszony osiedlić się poza granicami kraju. Tworzył w zachodniej części Europy, gdzie motyw syberyjski nie był bliski odbiorcy - dodaje ekspert.

Mimo, że artysta osiadł na stałe w późniejszym okresie swojego życia w Monachium, to zyskał uznanie i rozgłos po śmierci. Niezwykłe są także fakty z jego życia. Z biografii Aleksandra Sochaczewskiego możemy dowiedzieć się między innymi o jego edukacji w warszawskiej szkole rabinów, którą zaniechał na rzecz studiów na wydziale malarskim Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Nazwisko młodego wówczas studenta znalazło się w gronie najzdolniejszych i najbardziej cenionych uczniów.

Za co został aresztowany? Dlaczego nie zrobił kariery, mimo talentu i skąd wzięło się jego zainteresowanie judaizmem? Kto wydał na niego wyrok śmierci? Więcej informacji na temat szczegółów z życia Aleksandra Sochaczewskiego w dźwięku audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 04.05.2018

Godzina emisji: 21.10

kb/kh