Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.02.2020

Setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

W tym roku przypada setna rocznica zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Polski. 10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie. Pierścienie te były sfinansowane przez polskich gdańszczan. - Wiemy na pewno, że były dwa platynowe pierścienie wręczone gen. Hallerowi na peronie Dworca Gdańskiego 10 lutego -informował Krzysztof Drażba z gdańskiego oddziału IPN. 

Traktat Wersalski 

17 stycznia 1920 roku miała miejsce wiekopomna chwila. W życie wszedł Traktat Wersalski, na mocy którego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak bez Gdańska. - Na mocy Traktatu, który został ratyfikowany przez Niemców 10 stycznia - tydzień po tym wydarzeniu- można było zacząć przejmować pierwsze miejscowości. Już od jesieni 1919 roku Polacy przygotowywali się do tego procesu. Wszystko było rozpisane na poszczególne dni z takim porządkiem, żeby nie powodować konfliktów z wojskami niemieckimi - informował gość audycji. - Zasada była taka, że jednego dnia, kilka godzin przed wejściem polskich wojsk do danej miejscowości wycofywały się wojska niemieckie, więc starano się uniknąć bezpośredniego styku obu wojsk - dodał. 

Krzysztof Drażba na antenie Programu I Polskiego Radia zdradził, jak będą wyglądały tegoroczne uroczystości poświęcone Stuleciu Zaślubin Polski z Morzem oraz co w związku z uroczystością przygotował dla obywateli Instytut Pamięci Narodowej. 

W audycji przypomnieliśmy archiwalną wypowiedź gen. Hallera z 10.02.1920 roku.

Ponadto: 

- o bazie SS – manów i obozach niemieckich na ziemiach polskich mówił dyr. Rafał Leśkiewicz,

- film "Raport z Auschwitz" o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście. Film pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego państwa podziemnego. Rozmowa z reżyserem Krzysztofem Brożkiem.

- Informacje bieżące w ramach cyklu "Było, będzie".

- zapowiedzi artykułów na portalu przystanekhistoria.pl.


***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Materiały reporterskie: Justyna Majchrzak 

Goście: Krzysztof Drażba (gdański oddział IPN), dyr. Rafał Leśkiewicz (pełnomocnik prezesa IPN ds. badań terroru okupacyjnego) 

Data emisji: 5.02.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans