Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 22.09.2020

Bolesław Chrobry. Król o przydomku Wielki

Dla wielu pokoleń Polaków Bolesław Chrobry był twórcą idei naszej wielkości, podobnie jak Karol Wielki dla Zachodniej Europy. W jaki sposób sprawił, że państwo, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej, stało się znaczącym królestwem w Europie?
Posłuchaj
  • Bolesław Chrobry. Król o przydomku Wielki (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
41:42 [ PR1]PR1 (mp3) 21 wrzesień 2020 21_05_59.mp3 Bolesław Chrobry. Król o przydomku Wielki (Historia żywa/Jedynka)

 

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski i twórca potęgi piastowskiego państwa. Koronowany dwa miesiące przed śmiercią w kwietniu 1025 roku. Brutalnie odsunął konkurentów i przejął władzę w wieku 25 lat w maju 992 roku po śmierci ojca - księcia Mieszka. Czy był to pierwszy w historii Polski zamach majowy, który rozpoczął jego ponad trzydziestoletnie panowanie bez wewnętrznej opozycji? 

- Mieszko I chciał faworyzować swoją ostatnią, najmłodszą żonę - Odę. To dzieci urodzone z tego związku miały być głównymi dziedzicami, a nie Bolesław, syn z pierwszego małżeństwa z Dobrawą. W momencie śmierci Mieszka I doszło do zamachu stanu, bo tak to chyba można nazwać. Bolesław wygrał walkę o sukcesję - wygnał Odę i jej synów. Odbyło się to z pogwałceniem prawa, ale z korzyścią dla rodzącego się państwa, w innym przypadku doszłoby do podziału - wyjaśnił prof. Andrzej Nowak.  

mieszko matejko 1200.jpg
Mieszko I i początki państwa polskiego

Panowanie Bolesława Chrobrego było pełne niezwykłych czynów, co przydało mu przydomek Wielki, w tym m.in. Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku, ważnej dla Polski misji i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, zachowania suwerenności wobec niemieckiego królestwa, triumfu w Kijowie.

Dlaczego Bolesław Chrobry sprawił, że państwo, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej, stało się znaczącym królestwem w Europie?

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 21.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.06

DS/kk