Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 24.11.2020

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiedzieliśmy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem, zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji byli: książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Posłuchaj
  • Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę (Historia żywa/Jedynka)
Posłuchaj
40:12 2020_11_23 21_07_21_PR1_Historia_Zywa.mp3 Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę (Historia żywa/Jedynka)
 

polski_historia_663.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Mówiliśmy o czasie bratobójczych walk, rodzinnych kłótni i konfliktów o władzę, czego symbolem była zbrodnia gąsawska, nazywana także krwawą łaźnią w Gąsawie. W końcu listopada 1227 roku w Gąsawie, w Wielkopolsce, podczas zjazdu książąt piastowskich władca pomorski Świętopełk zaatakował łaźnię, w której odpoczywała część gości. Podczas ucieczki zginął Leszek Biały. Kto zlecił napaść (do podejrzanych zalicza się całą ówczesną rodzinę Piastów z wyjątkiem rodzonego brata Leszka - Konrada Mazowieckiego)? Czy ktoś jeszcze był celem agresorów?

Śmierć Leszka Białego zamknęła pewną epokę. Był on ostatnim księciem krakowskim, który zachował resztki zwierzchnictwa nad pozostałymi Piastami. Żaden z późniejszych książąt  - czy to Konrad Mazowiecki, czy Władysław Laskonogi -  pomimo prób, także zbrojnych, podstępów, porwań, nieczystej gry politycznej, klątw biskupów, nie sięgnął już nigdy po władzę princepsa, tego pierwszego. Dlaczego? Wydarzenia w Gąsawie stały się także przyczyną usamodzielnienia się Pomorza Gdańskiego. 

Czytaj także:

Walka Piastów o władzę

Czy to najbardziej burzliwy okres walki książąt piastowskich o przywództwo nad innymi na przestrzeni tych blisko dwustu lat rozbicia dzielnicowego?

- Sądząc po losach Leszka Białego, po tym, że inny z uczestników spotkania Piastów - Henryk Brodaty - ledwo uszedł z życiem i przypominając, że młodszy brat Leszka - Konrad, zwany Mazowieckim od dzielnicy, na której najdłużej panował, wciąż uciekał się do porwań, uwięzień swoich najbliższych krewnych, byle tylko przybliżyć się do upragnionego celu, czyli do władzy w senioralnej stolicy, w Krakowie, na Wawelu, możemy odpowiedzieć twierdząco - powiedział w Programie I Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.

Jednocześnie historyk zauważył, że w tym okresie zdarzały się próby porozumienia, próby realizacji jakiejś wspólnej myśli politycznej, którą można by opisać przynajmniej jako obronę dziedzictwa piastowskiego, nawet jeśli nie nazwiemy tego realizowaniem polskiego interesu narodowego. - Wszyscy ci ludzie, o których mówimy - Władysław Laskonogi, Leszek Biały i Konrad Mazowiecki - byli członkami jednej rodziny. Mieli świadomość tego, że ten ród dziedziczy wspólny obowiązek. Wiedzieli, że kiedyś Polska tworzyła jedność - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 23.11.2020 

Godzina emisji: 21.07

kk