Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.01.2012

Koniec wiecznych studentów

Adrian rozpoczął studia w 1999 roku i ciągnie je do tej pory. – Sam już nie pamiętam, co studiowałem i jak długo – mówi w radiowej Jedynce. Szczerze przyznaje, że studiuje i bawi się.
Koniec wiecznych studentówGlow Images/East News

Nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem roku, przewidują, że za naukę na kolejnym kierunku trzeba będzie płacić. To oznacza koniec możliwości studiowania w nieskończoność.

Dla osób, które są już wiecznymi studentami, ustawa niewiele zmieni. – Ale osoby, które planują dłuższe studiowanie, muszą się liczyć z tym, że jeśli chcą to robić za darmo, będą musiały być w gronie 10 procent najlepszych studentów – ostrzega Tomasz Kocoł z Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bartosz Loba z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia, że wydając nowe przepisy, resort chciał ukrócić praktyki blokujące miejsca na uczelniach tym, którzy chcieli rzetelnie się uczyć. – Przerzucanie się z kierunku na kierunek, rezygnacja z nauki po pierwszym semestrze – to wszystko sprowadzało się do blokowania miejsc innym – podkreśla gość Jedynki. Ponadto nowe uregulowania zmuszą młodych ludzi do bardziej przemyślanego wyboru kierunku studiów.

Przygotowała Aneta Regulska.

(ag)