Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 05.05.2013

Europejskie przywództwo. Czy Niemcy dominują w Europie?

- Niemcy chciałyby nadawać ton reformom w Europie, ale jest to o tyle trudne, że coraz mniej mają je z kim przeprowadzać – powiedział w radiowej Jedynce Kamil Frymark, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Angela MerkelAngela MerkelPAP/EPA/KAY NIETFELD
Posłuchaj
  • Europejskie przywództwo. Czy Niemcy dominują w Europie? (Europejskie południe/Jedynka)
Czytaj także

W listopadzie 2011 roku szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zwracał się do swojego niemieckiego odpowiednika: nie możecie dominować, lecz macie przewodzić reformom. Jak wygląda dziś przywództwo w Europie?

Zdaniem Kamila Frymarka kryzys przeżywa oś Berlin-Paryż, a to oznacza, że skok w przezwyciężeniu kryzysu jest trudny do wyobrażenia. – Francuzi zakładają, że stymulacja gospodarki pozwoli na wyjście z kryzysu. Niemcy uważają, że podstawy dla wzrostu gospodarczego może dać konsolidacja budżetu i zdrowe finanse publiczne – powiedział Frymark.

Przypomniał, że zwolenników takiej polityki Niemiec jest też coraz mniej w Komisji Europejskiej. Jej szef mówi nawet ostatnio, że ta polityka jest na granicy i dalej nie da się jej stosować. – Mimo wszystko uważam, że dla kanclerz Merkel byłoby trudne przeforsowanie innej polityki w kontekście roku wyborczego – powiedział Frymark zapowiadając, że we wrześniu są wybory do Bundestagu.

Sondaże wskazują, że CDU, partia Angeli Merkel, wygra te wybory. A to oznacza, że państwa europejskie pogrążone w kryzysie nie będą mogły liczyć na nowe otwarcie. – To będzie kontynuacja obecnej polityki – powiedział Frymark.

Jego zdaniem Kanclerz Niemiec jest osamotniona w Europie. - Szuka koalicjantów. Jeżeli chodzi o reformy i wizję, może liczyć na poparcie Wielkiej Brytanii - powiedział Frymark. Podkreślił też, że Niemcom zależy też by Polska jako reprezentant nowych państw odgrywała silniejszą rolę w UE. - Z perspektywy niemieckiej nasz głos jest istotny - powiedział Frymark. Przypomniał jednak, że nie ze wszystkim jest nam po drodze z Niemcami np. w energetyce.

Posłuchaj rozmowy Zuzanny Dąbrowskiej z Kamilem Frymarkiem. W europejskim południu również europosłowie Paweł Kowal i Bogusław Sonik.

tj