Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 09.04.2014

Jakiej wielkości jest nasza galaktyka?

Trudno opowiadać o naszej planecie, czy też kosmosie, nie włączając abstrakcyjnego myślenia. Czy można więc odpowiedzieć na pytania ile czasu zajęłoby przemierzenie naszej galaktyki, czy kiedykolwiek będzie to możliwe, jakiej wielkości jest nasz układ słoneczny w porównaniu do całej galaktyki? Podjęliśmy się tego zadania.
GalaktykaGalaktykaNASA/Hubble
Posłuchaj
  • Ile czasu zajęłoby przemierzenie naszej galaktyki i czy kiedykolwiek będzie to możliwe? Opowiada Szymon Charzyński z Polskiej Akademii Nauk (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Czytaj także

- Układ słoneczny to jest średnica około dwudziestu lat świetlnych. Orbita plutona z kolei jest rzędu niecałych sześciu godzin świetlnych. Średnica całej galaktyki to jest ok. sto tysięcy lat świetlnych. To nawet nie jest średnica ziarnka piasku, a tak naprawdę to nawet nie znalazłem dobrego porównania do tego - mówi Szymon Charzyński z Centrum fizyki teoretycznej PAN.
Ekspert "Czwartego Wymiaru" przyznał, że niezwykle trudno jest opisać te wielkości i przekazać je w sposób przystępny dla każdego. - Rok to jest około dziewięciu tysięcy godzin, więc stosunek tych dwóch wielkości to jest mniej więcej sto milionów. Galaktyka jest ok. sto milionów razy większa niż obszar całego układu słonecznego. Jak sobie wyobrazimy ziarnko maku albo ziarnko piasku to jakbyśmy mieli obiekt, który jest sto razy większy, to on będzie wielkości piłki nożnej. Naprawdę trudno sobie to wyobrazić. To są ogromne odległości, a zarazem bardzo abstrakcyjne - mówi obrazowo Charzyński.
(ac)