Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 24.07.2014

Kasprzak - rewolucja na polskim rynku sprzętu muzycznego

Radiomagnetofon szpulowy, zwany potocznie "dużym Kasprzakiem", był rewolucyjnie wielofunkcyjny. Można było na nim nie tylko odsłuchiwać taśmy, ale także rejestrować własne nagrania i dokonywać zapisu audycji radiowych.
Zakłady Radiowe im. Marcina KasprzakaZakłady Radiowe im. Marcina KasprzakaPAP/Marian Sokolowski
Posłuchaj
  • Historia magnetofonów Kasprzak - tak rodził się polski sprzęt grajacy (Czwórka/Czwarty wymiar)
Czytaj także

Radiomagnetofony Kasprzak produkowane były w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Pierwsza wersja - RM 221, posiadała potencjometry suwakowe. Z czasem zastąpiono go modelem RM 222, w którym zastosowano już potencjometry obrotowe. Kasprzak tworzony był na licencji niemieckiego Grundiga.

- Były to dwa "kółka", przechodzące przez głowicę. Urządzenie skomplikowane, i przede wszystkim ciężkie - mówi Zbigniew Mikiciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki. - Całość ważyła ok. 12 kg, więc trudno było się z tym przemieszczać.

Zobacz także: Odkurzacze z PRL. "Rządził Predom" <<<

Pierwsze radiomagnetofony Kasprzaka były duże, miały ok. 50 x 40 cm wielkości. - Kasprzak w okresie PRL-u budował bardzo dużo różnego rodzaju sprzętu magnetofonowego. Była to zresztą jedyna w Polsce fabryka, która zajmowała się taką produkcją na przemysłową skalę - przyznaje ekspert.

Zobacz także: Telewizor "Rubin" - Polaków okno na świat <<<

By dowiedzieć się więcej o historii radiomagnetofonów marki Kasprzak, zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału z audycji "Czwarty wymiar".

(kd, ac)